Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sziget na vlastní kůži: Zvláštní svět v haldě odpadků na Ostrově svobody mě dostal

Cestování

  10:00
PRAHA/BUDAPEŠŤ - Fenomén jménem Sziget opět trhal návštěvní rekordy. Představil hvězdy současné populární hudby, jako Kings of Leon, Florence and the Machine či Avicii, přes čtyři sta tisíc diváků navíc lákal i svou jedinečnou atmosférou. Takovou, jakou na komerčních festivalech v Česku prozatím nenajdete. Sedmidenní monstrakce má řadu specifik.

Maďarský Sziget. foto: Petra Holinková

Na Ostrov svobody, což je druhé pojmenování legendárního budapešťského festivalu, jsem letos připlula poprvé a vlastně tak trochu náhodou. Byť jsem se masové atmosféře podvědomě bránila, neměla jsem šanci. Vše, co dělá Sziget Szigetem, mě strhlo natolik, že jsem se na sedm dní stala novým druhem člověka, stala jsem se „jedním z nich“, takzvaným Szigeťanem. Mám za sebou sice návštěvu většiny velkých komerčních českých festivalů, ale Sziget je jiný. Takže jsem si slíbila: Vrátím se tam.

Na Ostrově svobody absolutně přestanete vnímat věci, které vás jinak štvou. Poházené kelímky, oblaka dusivého prachu i stanování Szigeťanů kdekoli v samotném areálu... Uvědomíte si totiž, že právě to dává festivalu onu neopakovatelnou, poněkud divočejší atmosféru. Postupně jsem přestala řešit netříděný odpad a paniku z kelímků na jedno použití.

Ano, Sziget je, i přes všudypřítomné sběrače odpadků, tak trochu špinavý. Možná že kdyby se tak, jako na jiných festivalech, areál po skončení produkce zavíral, byl by čas vše pořádně uklidit. Možná i zkropit prašnou zem, ze které horko a sucho vytvořilo nevyčerpatelný zdroj dusivého závoje. Jenže takhle to tady nechodí. Nebylo by to ono. Ostrov Obudai ležící na modrém Dunaji se na týden stává světem sám pro sebe. Párty nezačíná s podvečerem a nekončí nad ránem. Párty prostě jede. Je všeobjímající. Minimálně sedm dní v roce a minimálně na tomhle kousku pevniny.

Je to i atmosférou pohádkové noční krajiny, kterou vytváří výzdoba plná lampionů, světýlek, skupultur a plachet natažených mezi stromy. Coloursof Ostrava spoléhá na majestátnost Vysokých pecí. Sziget překvapí na každém rohu něčím novým. Například Lumináriem, čínským labyrintem či nekonvenčním pojetím scén. Možná je to i doprovodným programem, který vás může zastihnout (a někdy i zaskočit) na každém kroku. Působivý je i prostor, který festival věnuje občanské společnosti, respektive neziskovkám. 

Ačkoli je Sziget se svým počtem návštěvníků i progresivní a našlapanou dramaturgií pochopitelně dobře fungující mašinou, za kterou stojí obrovský tým lidí, návštěvník to pocítí možná jen při letmé prohlídce batohů u vstupu. Je jen na vás, jak se do areálu vybavíte, tedy kromě zákazu alkoholu a zbraní. Povolení vlastního jídla a pití není na škodu. Alespoň pokud nejste zarytý masožravec. Vegan by si pak možná mohl dát jen tu vařenou kukuřici, protože pro nemasožravce festivalová nabídka pokulhává. 

Maďarský Sziget.

Maďarský Sziget.

Pravý maďarský langoš ovšem stojí i za ty nekřesťanské peníze. V přepočtu 55 korun za, pro Čecha ne příliš dobré pivo, už tolik nepotěší. A tady se novorozený Szigeťan opět setkává s něčím neznámým. Speciálními festivalovými platebními kartami, kde si každý vloží peníze dle svého uvážení a po zbytek festivalu už se dál o obsah peněženky skoro nestará. Šetří to čas ve frontách i podněcuje chuť utrácet.

I když je zřejmé, že festival disponuje obrovským rozpočtem, je sympatické, že sponzoři na vás „nevykukují“ z každé strany pódia. Festival není pochopitelně levnou záležitostí ani pro návštěvníky. Sedmidenní vstupenka a výdaje spojené s dopravou a občerstvením by vydaly za krátkou dovolenou. Jenže tou Sziget vlastně pro mnohé návštěvníky je. Proto neváhají podniknout cestu nejen ze všech koutů Evropy, ale v podstatě z celého světa.

Ve frontě na kafe se kromě Maďarů, Angličanů, Němců, Francouzů či „Beneluxanů“ zapovídáte i s krasavcem z Chile či s partičkou z Nového Zélandu. Pro tyto lidi je během jejich Eurotripu zastávka na Szigetu stejně důležitá, jako vidět Eiffelovu věž. A vědí proč. Krásná Budapešť hostí festival, jaký najdete málokde. Ale taky není pro každého. Zvláště o víkendových nocí je Sziget masovou záležitostí, kdy je kousek vlastního prostoru vzácností. Pokud ale patříte mezi milovníky hudby a zároveň chcete navštívit svébytnou zemi, o které se v žádném bedekru nedočtete, vyražte příští rok na Sziget.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat