Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Tip na výlet: Jak ten hrad vlastně vypadal? Trosky jsou zřícenina opředená záhadami

Hrad Trosky. | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

Premium
Liberec - Hrad, který připomíná čertovy rohy trčící ze země, si nespletete s žádným jiným. Proč se ale právě temná zubatá zřícenina stala hlavním symbolem přívětivého a laskavého Českého ráje? Možná proto, že mnohem větší a důstojnější Kost je schovaná v údolí tak dokonale, že ji občas ani nepřátelé nenašli, Bradlec je až příliš zřícený a Valdštejn zase moc vysoko na skalách. Zkrátka Trosky jsou tak akorát: upravené, od parkoviště pár kroků a dobře viditelné ze všech stran.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Na nezájem si Trosky stěžovat nemohou. Pravidelně se umisťují na předních příčkách nejnavštěvovanějších památek Českého ráje a před několika lety zvítězily v anketě portálu Kudy z nudy o nejzáhadnější místo v Česku. Přitom prohlídka je jednoduchá: vystoupáte na věž Babu i na vyhlídku pod věží Panna, podíváte se do okolí, projdete se po nádvoří a můžete se balit k odchodu. Čím tedy Trosky přitahují tolik pozornosti?

Tipy na výlety

Předně: je to hrad s volnou prohlídkou, což je skvělý tip pro rodiny s dětmi; podobně si vlastním tempem můžete vychutnat třeba Sovinec, Zvíkov, Hukvaldy, Helfštýn, Landštejn nebo Lipnici. Stoupání na 49 metrů vysokou Babu i vyhlídku pod 59 metrů vysokou Pannou vám připomene starou pověst o vdově Markétě a její vnučce Barboře. Ty dvě se tak nenáviděly, že každá žila v jiné věži a z okna do okna pak na sebe pokřikovaly nadávky a urážky všeho druhu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat