Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tlučení kouhouta i cikáni. Kuks oživí o víkendu barokní divadlo a hudba

Cestování

  19:33
KUKS - Do Kuksu přijeli komedianti, přesně jako za časů hraběte Sporcka. Za těch necelých tři sta let se zde hodně změnilo, ale barokní divadlo se v Kuksu snaží udržovat stále. O tomto víkendu bude v započaté tradici pokračovat festival barokního divadla a hudby Theatrum Kuks. Fakt, že k baroku nepatří jen honosnost a dekadence, ukázal už čtvrteční festivalový den.

Barokní hospital Kuks foto: ČTK

Herce, zpěváky a tanečníky může návštěvník potkat v celém areálu Kuksu. Přímo pod hospitalem si rozbalili tábor cikáni, kteří si příznačně říkají I Truffatori neboli Podfukáři. V parku budou celý víkend prý nejenom hrát, ale zájemci s nimi mohou posedět u ohniště a vypít šálek čaje nebo něčeho silnějšího.

Hospital Kuks

Festival se koná v unikátním barokním areálu, který začal František Antonín Špork budovat v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze hospital s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Sochařská výzdoba areálu je dílem Matyáše Bernarda Brauna. Zámek a některé další budovy byly zničeny při povodních a požáru.

Centrum divadelního života se však nalézá přímo ve vesnici, kde stával Sporckův zámek, který symetricky kopíroval hospital. Umělci se soustřeďují v Comoedien - Hausu, divadle, které vzniklo na místě toho původního, zničeného požárem. Na pódiu se vystřídá několik souborů. Očekávaná je hlavně premiéra netradičního Romea a Julie, kterou představí Geissler Hofcomoedianten v úpravě Petra Haška v sobotu večer. Barokní přepis k této hře byl nalezen v roce 1688 v Českém Krumlově. Ke komedii dell arte se vrátí i Kateřina Bohadlová v loutkohře Loutkář Neumann, Čert, Pulcinella a Kašpárek.

Theatrum Kuks neuvádí pouze tradiční barokní hry. O tom, že se dá i baroko pojmout moderně, diváky přesvědčilo mimo jiné vystoupení Matiji Solce, jednoho z předních českých loutkoherců, který dokáže vdechnout život prakticky čemukoli, dokonce i kostem.

Festival potěší však i posluchače barokní náboženské hudby, pro něž jsou pořádány koncerty v Kostelu Nejsvětější trojice. Nechybí však ani dobové zvyky, jako je tlučení kohouta a folklórní tance. V samotné lékárně hospitalu, na zámeckých schodech nebo v Braunově Betlému se konají nejrůznější doprovodné akce.

Autor: