Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivní dovolená? Přinášíme pět tipů, kam v Evropě vyrazit

Cestování

  7:00
Vytipovali jsme pro vás pět zajímavých cílů letních cest za poznáním. Nechte se inspirovat a zároveň se taky zapojte do diskuse a poraďte čtenářům vaše osobní tipy.
Cyklista

Cyklista foto: Shutterstock

Zkuste v Dolomitech Via ferratu Ceria Merlone

Z romantického městečka Misurina nejprve musíte poměrně hodně nastoupat až k Rifugiu Fratelli Fonda-Savio. Odtud už to bude jen kousek po suťovišti k západní stěně Cima Cadin. Po pár prvních fixních lanech se dostanete k dlouhým exponovaným žebříkům, které vás poměrně rychle dovedou téměř pod vrchol.

-

Závěr via ferraty je už mírnější a najdete tady proto jen lana. Jedinečnou výhodou téhle cesty je celou dobu dokonalý výhled na Sextenské Dolomity. Cesta navíc není nikterak náročná, ale velmi exponovaná. Dole si nezapomeňte dát dokonalé špagety carbonara v Rifugiu Fratelli Fonda-Savio, na něž už v životě nezapomenete. No a zítra se vrhněte na další nádherné ferraty v okolí.

Do Vídně na kole

Značná část stezky z Brna do Vídně jede přes pohádkovou Jižní Moravu, kde se můžete zastavit na skleničku místního vína a odpočinou si v některém z mnohých penzionků. Ani rakouská část stezky není k zahození. Vine se romantickou, mírně zvlněnou krajinu. Celá stezka měří asi 130 km - polovina v Česku, polovina v Rakousku. Kolo se vám navíc bude skvěle hodit i přímo v rakouské metropoli protkané dokonalou sítí cyklostezek.

Barevný dům ve Vídni od slavného architekta Hundertwassera.

Barevný dům ve Vídni od slavného architekta Hundertwassera.

Canyoning ve Slovinsku

Pro milovníky adrenalinu se v posledních letech rozšířil nový sport. Canynonig je s nadsázkou řečeno takový aquapark pro dospělé. Cílem je překonat řeku valící se některým ze slovinských kaňonů. Čekají vás skluzavky, skoky, slaňování nebo plavání. Pokud se vrhnete do canyoningu poprvé, zkuste Sušec.

Navštivte zapomenuté pohoří Picos de Europa

Pro Čechy je španělské pohoří Picos de Europa tak trochu "španělskou vesnicí". Dvou a půl tisícové vrcholy se totiž nachází na severu Španělska poměrně daleko od turisticky oblíbených měst. Cesty z Čech tak většinou končí v Pyrenejích. Možná i proto jsou ale tyhle hory poměrně opuštěné a je potřeba si při přechodech nabalit potřebnou dávku potravin. Snad nejznámějším vrcholem je Naranjo de Bulnes (2 519 m). Naranjo znamená španělsky oranžový, což značí fakt, že přes půl kilometru vysoká západní stěna tohohle vrcholu se při západu slunce zbarvuje do oranžova.

Ben Nevis a Skotsko

Klasickým cílem dovolených se nestalo ani Skotsko, které přitom nabízí opravdu pohádkové zážitky. Vřele doporučujeme zejména výstup na Ben Nevi - nejvyšší horu Británie, a to i s pouhými 1300 m n. m. Výstup je jednoduchý a zvolit můžete z mnohých tras.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat