Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trhy, výstavy, slavnosti. Výlety ve znamení jara

Cestování

  7:00
Přestože do Velikonoce zbývají ještě dva týdny, už tento víkend se můžete naladit na atmosféru svátků jara. Po celé republice se pořádají velikonoční akce, ze kterých si můžete vybrat. Navštivte trhy, výstavy, dílny nebo přivítejte jaro vynášením smrtky.
O víkendu se můžete vydat na různé akce spojené se svátyk jara, například na velikonoční dílnu.

O víkendu se můžete vydat na různé akce spojené se svátyk jara, například na velikonoční dílnu. foto: Shutterstock

VELIKONOČNÍ TRHY V PRAZE
Velikonoční trhy, které začnou v sobotu 9. dubna na pražském Staroměstském a Václavském náměstí, nabídnou ochutnávku nejlepších receptů z kulinářské soutěže Jak chutná Praha. Kromě toho budou součástí trhů stejně jako v minulých letech ukázky tradičních řemesel, vystoupení folklorních souborů i dětská dílna. Břízu, která už nyní stojí na Staroměstském náměstí, ozdobí plyšová kuřátka. Trhy potrvají do 1. května.

Velikonoční vejce (ilustrační foto)

Na Staroměstském náměstí bude pro návštěvníky připraveno 90 prodejních míst, na Václavském náměstí jich bude 60. Nabídnou velikonoční zboží, jako jsou pomlázky a kraslice.

Kromě toho si návštěvníci trhů mohou prohlédnout práci řemeslníků, například kováře, řezbáře, tkalce a malířek kraslic. Ve stáncích se budou podávat některé velikonoční a jarní pokrmy, jako je jarní zeleninová polévka, velikonoční nádivka, beránek a jidáše s medem.

Prodejní stánky se suvenýry a velikonočním zbožím budou otevřeny ve všední dny od 9:00 do 19:00, o víkendech se provozní doba prodlouží do 20:00.

Velikonoční mazanec.


VÝSTAVA O PODOBÁCH PROUTÍ V OSTRATĚ
Obec Ostrata na Zlínsku pořádá tento víkend v kulturním domě výstavu Nevšední podoby proutí. Součástí sobotního zahájení, které proběhne v 11:30, bude představení pletářů, kurzy pod vedením košíčkáře, soutěže o nevšední výrobek nebo vystoupení Valašského souboru Vizovjánek. Více informací ZDE.

Ostrata


SMRTNÁ NEDĚLE VE VYŠKOVĚ
Folklorní soubory Klebetníček a Trnka pořádají ve městě Vyškov akci Vynášení smrtky a vítání jara. Akce začne v sobotu v 15:00 na nádvoří Muzea Vyškovska, odkud vyjde průvod, který bude dále pokračovat na Masarykovo náměstí a k řece Hané u Sokolského domu. Více ZDE.

Vynášení smrtky

Vynášení smrtky je v podstatě starý lidový zvyk. Spočívá v tom, že skupina svobodných děvčat vynáší symbol zimy. Je to figurína ze slámy a děvčata odříkávají jednoduchou říkanku Smrt nesem ze vsi, milé jaro, kde jsi, atd. Buď ji přinášejí k potoku nebo k řece, kde ji utopí. Nebo ji tam vhodí a ona má odplavat.

Vyškov

VELIKONOČNÍ DÍLNA V POLIČCE
Tvořivá dílna, která začne v sobotu ve 13 hodin, bude věnována tradičním velikonočním zvyklostem. V průběhu odpoledne můžete nejen přihlížet zdobení velikonočních kraslic, ale současně se mnohému přiučit a vyzdobit si vajíčko podle své představy. Pro pány je připravena ukázka pletení pomlázek z proutků. Nebude chybět ochutnávka tradičního velikonočního pečiva. Chcete-li, přineste svůj ověřený recept na beránka nebo mazanec nebo hotové pečivo a podělte se s ostatními o svá kulinářská tajemství.

Polička

VELIKONOČNÍ DÍLNA V MĚLNÍKU
V sobotu 9. dubna na vás čeká pestrá nabídka kvalitního velikonočně a jarně laděného řemeslnického zboží v Regionálním muzeu Mělník. Potěšit se můžete s výrobky hrnčířů, perníkářky, košíkáře, šperkaře a kouzelnými technikami výzdoby kraslic. Chybět nebudou bylinkářské produkty, decoupage, jarní vazby a dekorace, práce drhané, malované, drátkované či slaměné. Připraveny budou interaktivní zóny, kde si pod vedením zkušených lektorů budete moci vlastnoručně vyrobit dárečky. papírové, textilní nebo třeba proutěné. V rámci občerstvení budete moci ochutnat dobroty z jarní kuchyně, které pro Vás připraví SOŠ a SOU Neratovice i další laskominy. Více ZDE

Autor: