Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tuzemské památky přestávají zajímat zahraniční turisty

Cestování

  7:00
PRAHA - Tuzemské památky přestávají zajímat zahraniční turisty. Mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Zdeňka Kalová sdělila, že výrazný propad návštěvnosti zaznamenaly právě ty památky, které žijí především z příjmů od zahraničních turistů.

Bečovský zámek foto: Profimedia

Celkem návštěvnost hradů, zámků a dalších památkových objektů vloni meziročně klesla o 9,1 procenta, vyplývá ze statistik Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Památky, na kterých se platí vstupné, vloni navštívilo 10,3 milionu lidí.

Podle Kalové se na úbytku cizinců projevila celosvětové hospodářské krize. NPÚ podle ní úbytek zahraničních klientů zaznamenal už dříve a od roku 2010 se daleko více soustředí na domácí návštěvníky. V roce 2010 navštívilo hrady a zámky ve správě NPÚ 4,344 milionu návštěvníků. V loňském roce se množství návštěvníků jen velice nepatrně zvýšilo - zhruba o 4000 lidí. NPÚ spravuje zhruba stovku objektů.

Nárůst vstupného

Přes výrazný pokles návštěvnosti ale památky na vstupném vydělaly více, uvedl ředitel analytické společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Průměrné vstupné se v roce 2010 pohybovalo okolo 69 Kč, v roce 2011 ale činilo 82 Kč. Další růst ceny vstupenek je možné očekávat i v letošním roce. Průměrně by se mělo zvýšit o dalších osm korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Růst cen prohlídek v loňském roce zapříčinilo například snížení příspěvků Národnímu památkovému ústavu na provoz v rámci úsporných opatření vyhlášených vládou. Tuto redukci ústav kompenzoval mírným zvýšením cen vstupného na vybraných památkových objektech, které má ve své správě, o pět až deset procent, dodal Beránek.

Návštěvnost ovlivňuje i počasí

V celé České republice bylo v loňském roce podle NIPOS přístupných zhruba 279 hradů, zámků a jiných památkových objektů, ve kterých bylo vybíráno vstupné. Nejvíce památkových objektů se nachází ve Středočeském, Jihomoravském a Ústeckém kraji. Naopak nejméně jich je v krajích Karlovarském, Zlínském a Moravskoslezském.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Návštěvnost památek silně ovlivňuje také počasí. Teplé a slunečné letní počasí turisty spíše láká trávit volené chvíle u vody a obecně v přírodě, kdežto deštivé a chladné počasí přeje městské turistice a prohlídkám památek. Z tohoto pohledu loňské léto přálo spíše provozovatelům hradů a zámků než majitelům kempů a koupališť. Na podzim ale návštěvnost srazila dolů vlna špatných ekonomických zpráv, uvedl Beránek.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...