Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

V Itálii bývá nejtepleji v červenci

Cestování

Kam jinam vyrazit za skvělým jídlem a vínem, přívětivým počasím a písečnými plážemi než do Itálie? Cestu za mořem vám zpestří průjezd mohutnými Alpami.

Historické Benátky. foto: Lidové noviny

Přímořský stát, jehož tvar připomíná dámskou kozačku, láká turisty na skvělou kuchyni a kvalitní ubytování. Italské hotely bývají často rodinnou záležitostí a spokojenost hostů je hoteliérova hlavní starost. Ochotně vám doporučí restaurace a zajímavá místa, která stojí za výlet. Nejraději ale osobně nabízejí vína při večeřích.

Pokud si v Itálii zaplatíte plnou penzi, nebudete litovat. Italové nemají moc v oblibě stravování formou švédských stolů. Daleko raději vás obsluhují. Formou bufetu si tak naberete jen salát, hlavní jídla si pak zvolíte z jídelníčku.

Dobrodružné menu
Nepříjemné je, že Italové v menu rádi míchají angličtinu s němčinou. Už i tak dost složitá orientace v názvech těstovin dostává formu dobrodružství. Výhodou je, že se vám tak na stole ocitnou jídla, která byste jinak přehlíželi - přitom jsou výtečná. Zažijete nejedno kulinářské překvapení. Pokud jídlo bude nad vaší fantazii, obsluha vám ho ráda vymění. Dobrý pocit způsobený vstřícností Italů vám může pokazit jen dlouhá polední siesta, během níž jsou zavřené obchody.

Přijet do Itálie „chytat bronz“ je nejlepší od dubna do října, kdy bývá nejméně srážek a slunce svítí nejdelší dobu. Nejtepleji bývá v červenci. Do Itálie se můžete vydat jen s občanským průkazem, a protože je blízko, není problém sem dojet autem. Dálnice jsou pohodlné a průjezd Alpami zpestřením na cestě za mořem. Za pobyt na italských dálnicích budete ale platit mýtné. Naštěstí nemusíte platit žádnou dálniční známku a cena se vám napočítá podle najetých kilometrů.

Co však není v Itálii, je v Rakousku. Při průjezdu územím našeho jižního souseda musíte zaplatit jak za dálniční známku, tak i poplatek za průjezd alpskými tunely. Příjemné je, že díky jednotné měně nebudete od překročení českých hranic po celou dobu jízdy potřebovat ni než eura. Cestu do Itálie zvládnete za pár hodin, podle toho, jak daleko na jih se vydáte.

Pohodlně se dostanete třeba do Caorle, které leží na severním pobřeží Jadranu. Do historických Benátek je to jen asi sedmdesát kilometrů a přitom jste v klidném městečku s hotely na pláži a centrem, kde se ve večerních hodinách můžete loudat křivolakými uličkami zaplněnými kavárnami, pizzeriemi, palačinkárnami a prodavači zmrzlin.

Budete-li cestovat jižněji, zkuste si po cestě párkrát dát pizzu - je zajímavé sledovat, jak se mění místní názor na pravou italskou pizzu.

Krásou a svébytnou atmosférou sahající až do antiky oplývají i italské ostrovy. „Vřele doporučujeme navštívit Sicílii, která nadchne svými plážemi, krajinou i bohatou historií,“ uvádí Pavlína Pešová z cestovní kanceláře Firotour a dodává: „Sicílie je atraktivním cílem nejen pobytové dovolené, ale i pro poznávací okruhy, zájem o poznávací okruh Sicílií je velký.“

Ischia - pro střední a starší generaci
„Kromě Sicílie je velmi vděčným a oblíbeným italským ostrovem také Ischia - ta však není tou nejlepší volbou pro rodiny s dětmi, zato nadchne klientelu střední a starší generace. Největším lákadlem Ischie je množství termálních a minerálních pramenů, umožňující relaxaci i léčbu,“ informuje Pešová.

Jste-li blízko italské metropole, rozhodně do Říma vyjeďte za kulturou. Uvidíte třeba známé Koloseum a pěšky můžete prokličkovat až do Vatikánu k Sixtinské kapli, kterou vymaloval Michelangelo.


Nejlepší letoviska

Caorle - městečko u severního Jadranu nedaleko Benátek, klidné místo s historickým jádrem. Najdete zde minigolf a nedaleko i aqualand.

San Benedetto del Tronto - ve střední Itálii u Jadranu se nachází letovisko, jemuž se kvůli bezpočtu palem osazených podél pláže přezdívá Palmová riviéra.

Ischia - termální ostrov v Tyrhénském moři, tedy v jižní části Itálie. Je sopečného původu, erupcí se však obávat nemusíte, naopak si můžete užívat termálních léčivých vod.

Ceny v obchodě
* broskve 1 kg: od 0,70 eura
* brambory 1 kg: 0,50 eura
* cibule 1 kg: 0,40 eura
* jogurt 125 ml: 0,80 eura
* hranolky (mražené): 2,50 eura
* chleba 1 kg: 1,10-2,80 eura
* kuře / kuřecí stehna 1 kg: od 1,50 / 4,70 eura
* máslo 250 g: 1,40 eura
* olivový olej 1 l: od 3,00 eur
* mozzarella 100 g: od 0,50 eura
* těstoviny 1 kg: od 1,10 eura
* vajíčka 10 ks: 0,80 eura
* zmrzlina 1 kopeček: od 0,80 eura
* pivo 0,5 l plechovka: 0,50 eura
* pivo Peroni 0,66 l: 0,70 eura
* víno stolní 1 l: od 0,70 eura
* káva 100 g: 0,60-1,40 eura
* minerálka 1,5 l: od 0,30 eura
* mléko 1 l: 1,30 eura

Ceny jsou pouze orientační. 1 euro je asi 25,30 Kč.
Zdroj: www.cedok.cz.


 

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...