Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V JAR se lidé nezdraví ani při vstupu do kadeřnictví, popisuje Češka

Češi v cizině

  6:15
Klára Volková se narodila v Příbrami. Vždycky ráda cestovala, táhlo ji to především na sever. Skandinávie byla její láska. Samotnou ji překvapilo, že skončila na konec na jihu Afriky. A co ji vyrazilo dech? "Když se ocitnete uprostřed karoo/polopouště. Na to se nedá nikdy zapomenout. Karoo navštěvuji ráda, to co příroda dokáže vykouzlit s minimálním množstvím vody se nedá popsat," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Klára Volková

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Tehdy bylo mezinárodní letiště v Johannesburku velmi nemoderní-mluvíme o roce 1996, nehezký betonový hangár. Cestou z Johannesburku do Kimberley ubývala příroda. Když jsme dorazili do Ulco, malá vesnička 80 km od Kimberley, kde můj tehdy budoucí manžel  pracoval, byli jsme najednou uprostřed karoo/polopouště. Na to se nedá nikdy zapomenout. Karoo navštěvuji ráda, to co ta příroda dokáže vykouzlit s minimálním množstvím vody se nedá popsat.

Kdo je Klára Volková

Narodila se v Příbrami, 60km od Prahy. Vystudovala gymnázium v Dobříši. Poté ji naprosto pohltilo stadium cizích jazyků a cestování. To ji zůstalo dodnes. Jak sama píše, nikdy by ji nenapadlo, že skončí na jihu Afriky.  Vždy ji to spíše táhlo na sever. Shodou náhod se seznámila v hotelu Palace v Praze, kde pracovala v rezervačním oddělení - se svou budoucí švagrovou, která tam byla z Jihoafrické republiky na stáži. Tu pak přijel navštívit bratr. Do tří měsíců od seznámení seděla v letadle a jela na konec světa.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Určitě je divné, že si místní nepřejí dobrou chuť a že se nezdraví, když vejdou třeba do kadeřnictví nebo k zubaři. Já to ovšem neustále dělám.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vracím se do České republiky každý rok.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tady v Johannesburku se dá koupit úplně všechno,co máte rádi a na co máte právě chuť a ještě spousta jiné cizí kuchyně na výběr navíc. Naštěstí chleba a rohlíky, tak jak je známe z Čech tu pečou v německé pekárně. Uprostřed polopouště, kde nejbližší civilizace byla na kilometry daleko jsem všem hostům připravovala české speciality neustále: zbožňovali smažený sýr a nebo opékání buřtů na ohni na vlastnoručně vyrobených – opékacích tyčích s dřevěnými držákem. Ovšem s pojídáním si poradili  každý po svém, pak si úplně každý ten buřtík narval do rozkrojené housky,i když jsem jela  den předtím 80 km daleko pro náhražku českého chleba do Kimberley,aby to měli hosté u nás doma se vším všudy.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Ano, syn hovoří česky i anglicky, ve škole musí studovat i afrikánštinu. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Dodnes místní nějak neakceptovali, že je naše republika rozdělená. Jsme pro všechny stále Československo. Jinak myslím,že Praha, broušené sklo a pivo mají zde velmi zvučné jméno. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Samozřejmě sleduji místní politiku a bezpečnost země. Každý den čtu místní deníky. Za tu řadu let jsem si povšimla,čím nejistější vláda - tím nižší hodnota Randu.

Lidovky.cz: Jak v Jihoafrické republice Čechy vnímají po kauze s radovanem Krejčířem?
Švagrová, co má za manžela mého českého kamaráda: poznamenala, že si z ní kolegové dělají legraci, že bydlí v jedné ulici s tím Krejčířem. I když bydlí zhruba 30 km od jeho domu. Já asi 50 km. Ale u je moc nezajímá to téma, je to sice zmiňováno denně ve všech internetových denících, ale moc se o tom nemluví.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...