Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí, stezky jsou přístupné

Cestování

  11:00
ŠPINDLERŮV MLÝN - Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Podle horské služby panují v Krkonoších převážně bezpečné podmínky pro túry až na některé nebezpečně strmé svahy.
Horská služba - ilustrační foto.

Horská služba - ilustrační foto. foto: ČTK

Kvůli zavátému tyčovému značení stále zůstává uzavřený traverz Sněžky z Růžovohorského sedla směrem na Obří hřeben.

Na hřebenech Krkonoš leží zhruba 150 centimetrů sněhu, v posledních dnech však už nesněžilo a sněhová pokrývka se postupně stabilizuje. "Sněhové profily vykazují střední stabilitu, uvolnění samovolných lavin malých rozměrů je možné," informovala horská služba na webu.

Horská služba minulý týden, kdy platil třetí stupeň lavinového nebezpečí, uzavřela kvůli hrozbě pádu lavin cestu Labským dolem mezi Špindlerovým Mlýnem a Labskou boudou a také stezku přes Kotel z Dvoraček na Horní Mísečky. Obě stezky jsou však podle horské služby opět přístupné.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě a příjezdové cesty. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Autor: