Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Z Telče do Rakouska můžete jezdit zdarma

Náměstí v Telči foto: Profimedia

JIHLAVA - Do rakouského příhraničí mohou cestující z Telče jezdit měsíc autobusem zadarmo. Umožní to nová mezinárodní autobusová linka, která zahájí provoz v neděli. Měla by pomoci oživit turistiku po obou stranách státní hranice.
  15:12

Z Telče bude autobus jezdit přes Slavonice a Dobersberg do dolnorakouského městečka Raabs an der Thaya, a to každý pátek, sobotu a neděli. Jízda do Raabsu a zpátky bude bezplatná do 8. ledna, uvedl hejtmanův náměstek Libor Joukl.

Mezi Znojmem a Českými Velenicemi to podle údajů kraje bude jediná linka veřejné dopravy překračující hranici s Rakouskem. Její vznik je součástí projektu Dosažitelnost spojuje, který se teď uchází o evropskou dotaci.

Partnery projektu jsou vedle Kraje Vysočina také organizátoři dopravy v Dolních Rakousích a v Jihočeském kraji. Nová linka má fungovat nejméně do roku 2014, bude ji provozovat rakouský dopravce. Měla by podpořit turistiku.

Zřícenina, termální lázně i ibis skalní

"Nabízí se výlety do středověkého města Raabsu za nákupy nebo koupáním v termálních lázních, procházka údolím Dyje pod zříceninou hradu Karlstein nebo návštěva voliéry vzácného ibise skalního ve Waidhofenu," přiblížil možnosti Radek Handa z krajského odboru dopravy.

Jednosměrná jízdenka z Telče do Raabsu bude po ukončení prvního bezplatného měsíce provozu stát 160 korun. Denní rodinná jízdenka, včetně zpáteční cesty, bude za 380 Kč.

V Dobersbergu budou moci cestující přestoupit na autobus směrem na Waidhofen an der Thaya. Z Telče bude autobus odjíždět vždy v 6:56, ve 12:14 (v pátek ve 12:34) a v 16:14, z Raabsu se bude vracet v 8:37, 14:44 a 19:05.

Vlakem se zatím lidé z Telče do Rakouska nesvezou. Plány na obnovení chybějícího úseku železniční trati z jihočeských Slavonic do Fratres byly podle dostupných informací na rakouské straně pozastaveny.

Autoři: ,

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...