Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za krásami Karlovarského kraje ve sněhobílé stopě

Cestování

Série #světovéČesko / Lázeňské Karlovarsko pro mnohé možná není synonymem sportovního vyžití. Možná vás proto překvapí, že místní podmínky jsou ideální pro vyznavače zimních sportů, které sem láká jedno z nejkrásnějších pohoří České republiky, Krušné hory.

Krušné hory | autor : Wynian foto: Shutterstock.com

Milovníci sjezdového lyžování, bílé stopy i snowboardingu tu najdou výborné podmínky pro nezapomenutelnou zimní dovolenou. Na své si přijdou jak ti nejmladší s rodiči, tak zkušeni lyžaři, ale i ti, kteří se „jen” chtějí kochat při procházkách pohádkovou zasněženou krajinou. Pro běžkaře a výletníky přinášíme hned několik tipů, kam se v Krušných horách vydat.

Krušnohorská lyžařská magistrála

Páteřní trasa vedoucí po hřebeni Krušných hor v celkové délce 41 km propojuje zimní krušnohorská střediska a osady od Bublavy přes Rolavu, Jelení, Pernink a Hřebečnou až po Boží Dar. V celé své délce je pravidelně strojově udržována a díky rozsáhlé síti návazných tras se na ni snadno dostanete i z Abertam, Horní Blatné, Nových Hamrů a cele řady dalších lokalit.

Klínovec | autor : Tomáš Rucký | foto : fotobanka CzechTourism

Klínovec

Pro běžkaře je udržováno 146 km běžeckých trati v okolí Loučné pod Klínovcem a krušnohorských tisícovek Meluzíny a Macechy včetně populární lyžařské magistrály vedoucí na Horní Halži.

Boží Dar v doprovodu olympioniků

Vydejte se do běžeckých stop v okolí Božího Daru, kde je více než 120 km různě náročných běžeckých tratí. Budou-li vám české stezky krátké, můžete se rozjet do Německa. Na německé straně Krušných hor u lázeňského městečka Oberwiesenthal máte k dispozici cca 75 km běžeckých okruhů, tras a turistických stezek. Územím mezi Božím Darem a Oberwiesenthalem vedou dva běžecké okruhy nazvané Lukáš Bauer Tour (8 km) pojmenované podle stříbrného olympionika v běhu na lyžích a Jens Weissflog Tour (25 km) podle olympijského vítěze ve skocích na lyžích z nedalekého Oberwiesenthalu.

Boží Dar | autor : FotomarCo | foto : Shutterstock.com

Lyžování na Eduardu

Ve Sportovním areálu Eduard, který leží mezi Jáchymovem a Božím Darem, je k dispozici vlek s mini snowparkem, sjezdovka 300 m a večerní lyžovaní. V okolních lesích je mnoho kilometrů běžeckých stop, jež se napojují na Krušnohorskou magistrálu. Areál nabízí zapůjčení lyžařského vybavení a výuku běžeckého lyžování. Informace najdete na arealeduard.cz.

Okruhy okolo Abertam

Běžecké stopy v nenáročném terénu v okolí Abertam a Hřebečné jsou ideálním cílem pro rodiny s dětmi. Zdatnější běžkaři se mohou vydat ve směru na Červenou jámu, Blatenský vrch nebo dále na Boží Dar a Jelení. Klasickou stopou se dostanete na Plešivec, popřípadě si můžete udělat pěkný okruh kolem Barbory, Mrtvého rybníka a Hřebečné zpět do Abertam.

Na běžkách v Perninku

V těsné blízkosti lyžařských areálů je osvětlené kolečko pro běžecké lyžovaní. Své místo pro sportovní vyžití zde najdou i běžkaři se svými psími mazlíčky na 1,5 km dlouhé upravené trase. Běžecké stopy z Perninku vedou na Jelení, do Horní Blatné, Abertam i na necelých 15 km vzdálený Boží Dar.

V bílé stopě na hranicích

Běh na lyžích v okolí Bublavy nabízí jedinečnou možnost dostat se na běžkách přes Rolavu a Jelení až do Perninku a Božího Daru. Po běžeckých trasách se dostanete i na sousední německou hřebenovku Kammloipe a okruhy v okolí Muhlleithenu. V okolí Bublavy lze vyjet na 4 km okruh, který navazuje na německý okruh Sonnenloipe. Především bruslařům je určen okruh nedaleko od rozhledny Bleiberg na Olověném vrchu.

Bublava | autor : davidk | foto : Shutterstock.com

Přebuz – ráj pro běžkaře

Nedotčená příroda v okolí Přebuzi je pravým rájem pro vyznavače běžkování. Najdete zde pravidelně upravované stopy ve směru na Kraslický Špičák a dále na Novou ves u Stříbrné i do údolí Rolavy k oblíbeným trasám u bývalé osady Chaloupky. Krušnohorská lyžařská magistrála prochází severně od Přebuzi přes bývalou osadu Rolava, odkud mají běžkaři hned možnost volby mezi řadou okruhů, ať už ve směru na Ostružník a dále Bublavu, do Jelení a na Chaloupky či k saské vodní nádrži Carlsfeld, která je nejvýše položená v Krušných horách.

Kolem Stříbrné

Krásně si zaběháte na perfektně upravených běžeckých tratích v okolí Stříbrné s napojením na Krušnohorskou magistrálu, která vede z Bublavy na Boží Dar. Pěkná vyjížďka na běžkách je i do nedalekého německého Klingenthalu.

V Ašském výběžku

Pro milovníky běžeckého lyžování jsou upravovány okružní trasy v Aši v délce 3,5 km a 7 km. Další možností je 1088 m dlouhá in-line dráha přilehlého sportovního areálu, která je v zimních měsících osvětlena a upravována pro běžecké lyžování.

Více tipů najdete na zivykraj.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení současná doba v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism