Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zámek Sychrov láká děti. Budou se tu hrát pohádky

Cestování

  7:00
Netradiční pohádkové prohlídky zpestří v nadcházejících dnech návštěvu státního zámku Sychrov. Průvodci v kostýmech tentokrát malým i velkým návštěvníkům předvedou nově nastudovanou pohádku O ukradeném měšci.

Zámek Sychrov. foto: www.zamek-sychrov.cz

Příležitostí bude hned několik, prohlídky s pohádkou jsou totiž na Sychrově na programu ve sváteční čtvrtek, v sobotu a neděli. Je však nutné se na ně předem objednat.

Na Sychrově mají pohádkové prohlídky tradici. První z nich zámek uspořádal v prosinci 2002 a od té doby jeho komnaty ožily pohádkovými příběhy už více než dvacetkrát. Pohádku O ukradeném měšci, připravenou na motivy známé filmové pohádky Václava Vorlíčka, uvidí návštěvníci sychrovského zámku poprvé.

Pohádkové prohlídky na Sychrově:

Pohádkové prohlídky zámeckých interiérů budou začínat vždy v 10:00, 11:00, 12:00 a také ve 13:30, 14:30 a 15:30. Zájemci si je mohou zamluvit na telefonním čísle 482 416 011.

"Vždy vycházíme z nějaké pohádky, která už je lidem známá, aby o ní měli aspoň základní povědomí. Ta se pak upraví pro naše interiéry," vysvětlil Josef Baumgartner z liberecké pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ).

Detektivní i lechtivé příběhy

Návštěvníci Sychrova už měli možnost vidět například Sůl nad zlato, Pyšnou princeznu, Popelku, Zlatovlásku, Čertova švagra nebo pohádku Rozum a štěstí. Na jaře zámek nabídl prohlídky na motivy filmové pohádky Šíleně smutná princezna. Ujít si je nenechalo téměř 600 lidí.

Pohádky na zámku Sychrov.

Prohlídky s pohádkami na Sychrově organizují i pro mateřské školy a malé školáky. Akce v kostýmech se pořádají také pro dospělé, ty se však většinou odehrávají v pozdějších hodinách. Loni na podzim se návštěvníci mohli zapojit do detektivního příběhu z počátku 20. století, když pátrali po tajemství zámku sira Blakea. O rok dříve se na Sychrově odehrál poněkud lechtivý příběh Hraběnka na zabití.

Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v České republice a je nejnavštěvovanější památkou v Libereckém kraji. Loni jím prošlo přes 122.500 lidí. Zámek je od roku 1995 národní kulturní památkou. Na rozdíl od ostatních hradů a zámků, které mají ve správě liberečtí památkáři, bývá otevřený po celý rok.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!