Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelený, živý a roztančený Dublin. Velké maloměsto pokryté pivní pěnou

Cestování

  6:44
Dublin, čtvrť Temple Bar. Vše, co jste si kdy vysnili o Irsku, koncentrováno na pár metrech čtverečních. Doslova na každém kroku narazíte na staromilský pub s vývěsním štítem vyvedeným zlatými písmeny, který hlásá, že hostinec patří panu O ́Neillovi nebo snad McGrathovi.

Brazen Head - nejstarší hostinec v Dublinu foto: Kateřina Hrušková

Pub
Katedrála Sv. Patrika

Necháte-li se zlákat tóny houslí a píšťal hudebníků, jež uvnitř s největší pravděpodobností právě hrají tradiční skočné irské písně, všeobecné veselí a optimismus vás chytí a nepustí až do rána. (Lépe řečeno zhruba do jedenácté hodiny večerní, kdy většina dublinských hospod ve všední dny zavírá.) K whiskey se ale nejspíš nedostanete.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Levnější, chutnější a mezi místními také výrazně populárnější je nasládlé irské pivo značky Guinness, jejíž majitelé v průběhu staletí mimochodem skoupili mnoho významných budov v Dublinu, mají svá vlastní prominentní místa v monumentální Katedrále Svatého Patrika a souvisí třeba také se slavnou Guinnessovou knihou rekordů.

Je příznačné, že nejbohatšími Iry všech dob byli výrobci alkoholu. Celým Dublinem se totiž lne atmosféra radosti ze života, optimismu, veselí a tolerance. Každý, o koho zavadíte pohledem, se na vás zeširoka usměje a občas se s vámi také dá do řeči, vyptává se, odkud jste, a projeví znalost několika českých slov (což je poměrně překvapivé, obzvlášť v porovnání s Francií či Itálií, kde jsou čeští turisté stále ještě považováni za Čechoslováky). Výlohy knihkupectví a nápisy na zdech zase prozrazují liberální a pokrokové smýšlení Dubliňanů. Irové jsou velcí feministé, a není se čemu divit – od roku 1990 stály víc než dvacet let v čele jejich státu ženy.

I pro ty, kdo nejsou fanoušky popíjení v pubech, nabízí město mnoho lákadel. Klasickými turistickými atrakcemi jsou náboženské stavby, například Christ Church či již zmiňovaná gotická Katedrála Svatého Patrika, Národní galerie s (možná až příliš) rozsáhlou sbírkou obrazů z období od šestnáctého do jednadvacátého století nebo Dublinský hrad, dřívější symbol britské moci. Zajímavé je také Muzeum spisovatelů, reflektující hrdost Irů na své národní umělce.

Destilerie Jameson

Můžete si v něm prohlédnout první vydání románů i osobní věci slavných autorů od Jonathana Swifta přes Oscara Wildea až po G. B. Shawa. Příznivci Wildea se mohou po návštěvě muzea podívat na dům, v němž spisovatel strávil dětství, čtenáři modernější literatury zase ocení samostatné Muzeum Jamese Joyce. Mimochodem, sochu tohoto romanopisce s vycházkovou holí v ruce lze najít kousek od hlavní třídy O ́Connelly Street a Dubliňané jí láskyplně přezdívají „prick with the stick“.


Pohlednice z cest na větší mapě

Jedno je ovšem jisté. Ať už si v Dublinu naplánujete cokoli (a někdy stačí třeba jen posedávat v romantickém parku St. Stephens Green a pozorovat místní mládež, jak se baví nácvikem parkouru), po pár dnech či spíše hodinách si všimnete, že místa kolem sebe začínáte poznávat, a jakmile se zorientujete v ulicích, uvědomíte si, že váš hotel, oblíbená restaurace i většina památek jsou od sebe vzdáleny jen několik minut chůze.

Je to tak – hlavní město Irska se svou velikostí blíží Brnu a i duchem zůstává spíše takovým velkým maloměstem. Na rozdíl od jiných evropských metropolí zde nejsou žádné davy turistů vytlačující původní obyvatele do předměstských čtvrtí a srdce Dublinu je tak stále skrznaskrz irské, živé a pulzující.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat