Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zříceniny s krásným výhledem

Cestování

  8:00
Hradní zříceniny, opředené tajemnou minulostí, okouzlují nejen romantikou. Některé nabízejí úchvatný výhled daleko do kraje. Tím se pyšní také náš nejvýše položený hrad Vítkův kámen.

V 17. století se na Bezdězu na čas usadili benediktini a z hradu se dokonce stalo poutní místo. Možná že právě v té době vznikla pověra, že kdo vystoupí na Bezděz, tomu budou smazány všechny hříchy. foto: autor / profimedia.cz

Vítkův kámen: výhled až do Alp

Hrad Vítkův kámen

Nedaleko vodní nádrže Lipno stojí ve výšce 1035 m n. m. náš nejvýše položený hrad Vítkův kámen. Ve 13. století jej založil Vítek z Krumlova a v roce 1394 tu panská jednota věznila krále Václav IV. Za totality byl nepřístupný, nacházel se v pohraničním pásmu. Dnes stačí vyšlápnout půl kilometru z osady Svatý Tomáš a vyhlédnout z jeho dvacetimetrové věže. Kromě Lipna a Šumavy můžeme někdy spatřit i Alpy.

Kašperk: netradiční prohlídka

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk založil v roce 1356 král Karel IV. Vypíná se u městečka Kašperské Hory ve výšce 886 metrů, od parkoviště nad obcí Nezdice je vzdálený asi dva kilometry. Hradu vévodí dvě vysoké věže, ze kterých je hezký výhled na Šumavu a Pošumaví. Kromě prohlídek spojených s kvízem sem návštěvníky lákají na divadelní představení a zábavné akce. Třeba 14.-16. července tu každý večer od osmi můžete zažít loupežnickou svatbu.


Nejkrásnější výlety po České republice

Oblíbené návštěvníky jsou i Javoříčské jeskyněCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE

Bezděz: rozhled po třetině Čech

Hrad Bezděz

"I mně zde bylo samotno a truchlivo," píše Karel Hynek Mácha, jak jinak, o Bezdězu. Hrad se tyčí na strmém, zdaleka viditelném kopci severozápadně od Mladé Boleslavi. Ze stejnojmenné obce k němu vede příkrá, asi kilometr dlouhá cesta. Přemysl Otakar II. hrad nechal v roce 1278 postavit i proto, aby hlídal důležitou obchodní cestu do saské Žitavy. Říká se, že z 34metrů vysoké věže je prý za příznivého počasí vidět celá třetina Čech.

Frýdštejn: Český ráj jako na dlani

Hrad Frýdštejn

Jednu z našich nejpůvabnějších hradních zřícenin, hrad Frýdštejn, najdeme na skalnatém návrší několik kilometrů na sever od Turnova. Z parkoviště u obce Frýdštejn je to na hrad necelý kilometr. Založen byl ve 14. století a jeho hlavní dominantou je 17 metrů vysoká válcová věž, která otvírá hezký výhled především do Českého ráje, vidět je ale i část Krkonoš.

Hrady a zámky

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...