Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Zříceniny s krásným výhledem

V 17. století se na Bezdězu na čas usadili benediktini a z hradu se dokonce stalo poutní místo. Možná že právě v té době vznikla pověra, že kdo vystoupí na Bezděz, tomu budou smazány všechny hříchy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V 17. století se na Bezdězu na čas usadili benediktini a z hradu se dokonce stalo poutní místo. Možná že právě v té době vznikla pověra, že kdo vystoupí na Bezděz, tomu budou smazány všechny hříchy. | foto: autor / profimedia.cz

Hradní zříceniny, opředené tajemnou minulostí, okouzlují nejen romantikou. Některé nabízejí úchvatný výhled daleko do kraje. Tím se pyšní také náš nejvýše položený hrad Vítkův kámen.

Vítkův kámen: výhled až do Alp

Hrad Vítkův kámen

Nedaleko vodní nádrže Lipno stojí ve výšce 1035 m n. m. náš nejvýše položený hrad Vítkův kámen. Ve 13. století jej založil Vítek z Krumlova a v roce 1394 tu panská jednota věznila krále Václav IV. Za totality byl nepřístupný, nacházel se v pohraničním pásmu. Dnes stačí vyšlápnout půl kilometru z osady Svatý Tomáš a vyhlédnout z jeho dvacetimetrové věže. Kromě Lipna a Šumavy můžeme někdy spatřit i Alpy.

Kašperk: netradiční prohlídka

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk založil v roce 1356 král Karel IV. Vypíná se u městečka Kašperské Hory ve výšce 886 metrů, od parkoviště nad obcí Nezdice je vzdálený asi dva kilometry. Hradu vévodí dvě vysoké věže, ze kterých je hezký výhled na Šumavu a Pošumaví. Kromě prohlídek spojených s kvízem sem návštěvníky lákají na divadelní představení a zábavné akce. Třeba 14.-16. července tu každý večer od osmi můžete zažít loupežnickou svatbu.


Nejkrásnější výlety po České republice

Oblíbené návštěvníky jsou i Javoříčské jeskyněCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE

Bezděz: rozhled po třetině Čech

Hrad Bezděz

"I mně zde bylo samotno a truchlivo," píše Karel Hynek Mácha, jak jinak, o Bezdězu. Hrad se tyčí na strmém, zdaleka viditelném kopci severozápadně od Mladé Boleslavi. Ze stejnojmenné obce k němu vede příkrá, asi kilometr dlouhá cesta. Přemysl Otakar II. hrad nechal v roce 1278 postavit i proto, aby hlídal důležitou obchodní cestu do saské Žitavy. Říká se, že z 34metrů vysoké věže je prý za příznivého počasí vidět celá třetina Čech.

Frýdštejn: Český ráj jako na dlani

Hrad Frýdštejn

Jednu z našich nejpůvabnějších hradních zřícenin, hrad Frýdštejn, najdeme na skalnatém návrší několik kilometrů na sever od Turnova. Z parkoviště u obce Frýdštejn je to na hrad necelý kilometr. Založen byl ve 14. století a jeho hlavní dominantou je 17 metrů vysoká válcová věž, která otvírá hezký výhled především do Českého ráje, vidět je ale i část Krkonoš.

Hrady a zámky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...