4. června 2016 10:28, aktualizováno  17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec proti úředníkům. Žaluje Prahu 1 kvůli šibenicím

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Ministr vnitra Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Týden poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) prohlásil, že se bude bránit proti rozhodnutí úředníků z Prahy 1, že šibenice na demonstracích nejsou přestupek, podal k Městskému soudu v Praze žalobu proti nečinnosti. Premiér Sobotka Chovancovo jednání ocenil.

Chovancovi vadilo mu, že Úřad městské části Praha 1 celou věc odložil, píše sobotní vydání deníku Právo. Premiér Sobotka následně podání této Chovancovy žaloby ocenil.

Pražský magistrát rozhodl, že Úřad městské části Praha 1 nepochybil, když přítomnost maket šibenic na loňské demonstraci proti migraci nevyhodnotil ani jako přestupek. S čímž Chovanec ihned vyslovil nesouhlas.

Vyhrožování šibenicí

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podá správní žalobu proti rozhodnutí magistrátu, podle kterého nošení šibenic na demonstrace není ani přestupek. Vyhrožování šibenicí podle ministra nesmí být legální. Nosit na demonstrace šibenice a veřejně jimi vyhrožovat jakémukoli občanovi ČR podle něj přesahuje meze svobody projevu a mělo by to být posuzováno minimálně jako přestupek.

Ministr tak reaguje na postup pražského magistrátu, který přítomnost maket šibenic na loňské demonstraci nepovažuje za nelegální a nevyhodnotil to ani jako přestupek. V centru Prahy v červenci protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle nich dopustili někteří čeští politici.

Mediální divadlo

Premiér Bohuslav Sobotka krok ministra vnitra přivítal. Podle Sobotky by Česko nemělo být zemí, kde se konají demonstrace, které mají za úkol zastrašit lidi s jiným názorem. Předseda vlády to v sobotu řekl České televizi (ČT). Naopak starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) považuje Chovancův krok za mediální divadlo.

O Chovancově žalobě proti rozhodnutí úředníků z Prahy 1 dnes informoval deník Právo. Sobotka ministrův krok ve věci šibenic na demonstraci ocenil. „Podle mého názoru to je pohrůžka smrtí, a já jsem rád, že ministr Chovanec postupuje tímto způsobem,“ uvedl Sobotka.

Starosta Prahy 1 Lomecký podle ČT označil Chovancův krok za mediální divadlo. Poukázal při tom na fakt, že ministerstvo napadlo postup úřadu až půl roku po vydání rozhodnutí.

Makety šibenic se objevily loni v červenci na demonstraci proti imigraci a uprchlickým kvótám v centru Prahy. Úřad městské části Praha 1 na podzim rozhodl, že muž, který šibenice přinesl, nespáchal přestupek. Rozhodnutí následně potvrdil pražský magistrát.

ČTK
  • 10Diskuse