13. listopadu 2009 9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chřipková epidemie vypukne asi v půlce prosince

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Očkování proti prasečí chřipce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce. | foto: ČTK/AP

PRAHA Chřipková epidemie by v České republice mohla propuknout zhruba v polovině či koncem prosince. V České televizi (ČT) to včera řekl hlavní hygienik Michael Vít. Uvedl také, že koncem příštího týdne by do tuzemska mělo z Belgie dorazit prvních 95 000 dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Hned pak lze podle něj začít s očkováním.

Vít již dříve oznámil, že pandemický virus už cirkuluje na celém území republiky. S očkováním se přesto stále nezačalo. Původně

Epidemie začíná od 2000 případů na 100.000 obyvatel

přitom ministerstvo slibovalo, že začne už na začátku měsíce. Výroba je však komplikovanější, než se předpokládalo, vyplynulo z Vítova vyjádření v ČT.

Smlouva s distribuční firmou by podle něj mohla být podepsána příští týden.

Za pomalejším postupem je prý i česká legislativa. "Náš zákon o veřejných zakázkách vůbec nepočítá s tím, že by mohla nastat krizová situace a že by z tohoto zákona mohla být nějaká výjimka," řekl hlavní hygienik.

Momentálně je v Belgii pro Česko k dispozici asi 60 000 dávek

Počet respiračních onemocnění přibývá

Počty chřipkových onemocnění v Česku se v uplynulém týdnu téměř zdvojnásobily - na 100.000 obyvatel bylo 121 nemocných, to je oproti předchozímu týdnu nárůst o 98,4 procenta. Respiračních infekcí rovněž přibylo, na stejný počet obyvatel bylo 1520 případů, to je nárůst v průměru o 12,5 procenta.

vakcíny proti prasečí chřipce. "Koncem příštího týdne by tam mělo být 95 000 dávek a já pevně věřím, že koncem příštího týdne tady těch 95 000 dávek bude," uvedl Vít. S dopravou problém není, dodal.

Uzavřeny byly již třiškoly

Kvůli nákaze prasečí chřipkou byly uzavřeny tři školy. Doma zůstanou studenti chebského gymnázia, uzavřeny jsou také dvě školy v Olomouckém kraji. V posledním týdnu přibylo v Česku 92 případů prasečí chřipky, což je dosud největší nárůst od počátku epidemie.

Vít v ČT řekl, že podle jeho názoru by školy, jejichž žáci jsou v rozsáhlejším počtu nakaženi chřipkou, měly být uzavírány na dobu kolem pěti dnů, což odpovídá inkubační době chřipky.

S ministryní školství Miroslavou Kopicovou se chce domluvit na tom, aby ředitelé škol případné uzavření konzultovali s epidemiology a řídili se jejich doporučením.

Běžné očkování by mělo ochránit před H1N1

Proti prasečí chřipce by měli být očkováni chronicky nemocní lidé, lidé důležití pro fungování státu a zdravotníci. Vláda objednala milion dávek vakcíny, rezerva umožňuje zahrnout do očkování také všechny těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Uvažuje se o očkování dětí, zatím ale chybějí testy.

Všichni lidé se navíc mohou nechat očkovat proti běžné chřipce. Příští rok už by přitom mohla tato běžná vakcína chránit i proti chřipce prasečí. "Pro tu příští sezonu už se velmi vážně zvažuje, aby do běžné sezónní vakcíny byl zařazen (virus) H1N1," řekl ČT hlavní hygienik.

ČTK, Lidovky.cz
  • 5Diskuse