Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Číňané tajili jed v dětském mléce

Česko

Dva kojenci zemřeli, přes tisíc jich onemocnělo * Kauza vyšla najevo až po zásahu novozélandské vlády

PEKING/PRAHA Image země, kde je příjemné a bezpečné žít, kterou si Čína budovala v souvislosti s olympiádou, dostala trhliny. Kauza se sušeným mlékem pro děti, které bylo kontaminováno nebezpečnými chemikáliemi, ukázala, že místní úřady mají nadále v oblibě držet nepříjemné zprávy v tajnosti. Na rozdíl od epidemie SARS, která před pěti lety trápila Čínu i okolní země jihovýchodní Asie, ale zřejmě na vině tentokrát není ani tak centrální vláda v Pekingu, jako spíše místní úřady.

Bilance obětí jedovatého mléka včera poskočila na dvě, celkový stav ale může být ještě horší. Po jeho požití totiž podle včerejších údajů onemocnělo nejméně 1253 kojenců, byť víkendové oficiální odhady byly jen zhruba třetinové. Ani tyto statistiky ale nemusejí být konečné. „Kontaminované sušené mléko Sanlu možná pilo až deset tisíc dětí,“ citovala včera BBC náměstka čínského ministra zdravotnictví Ma Šao-weje.

„Chtěli to zamést pod koberec“ V sušeném mléce byly nalezeny stopy melaminu, který se používá při výrobě umělých hmot. Jeho přítomnost měla zřejmě při testech vyvolat zdání, že mléko je bohatší na proteiny - a tudíž by šlo lépe na odbyt. U kojenců ale může požití této látky vést ke vzniku ledvinových kamenů a dalším komplikacím.

Podle čínských zdrojů již byli zatčeni dva muži, kteří měli melamin do mléka přidávat. Známá je i totožnost obětí. První se stal pětiměsíční chlapec, druhou osmiměsíční dívka. Jasné ale není, proč trvala odezva úřadů tak dlouho. Chlapec zemřel v květnu, dívka v červenci. Některé matky si prý ale na mléko, po němž měly jejich děti průhlednou moč, stěžovaly již v březnu.

Výrobcem mléka je čínská společnost Sanlu Group, která je z části (z 43 procent) vlastněná novozélandskou potravinářskou firmou Fonterra. Její vedení se brání, že čínskou stranu na problém se sušeným mlékem upozorňovalo již dlouho, ale bez větší odezvy. Do věci se nakonec vložila i novozélandská vláda. Premiérka Helen Clarková se prý o kauze dozvěděla 5. září a po rezistentním postoji místních čínských úřadů o tři dny později informovala přímo vládu v Pekingu. „Domnívám se, že prvotním záměrem bylo zamést to pod koberec,“ řekla Clarková stanici TVNZ.

Autor: