1. prosince 2008 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová bude novou ministryní zahraničí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 110Diskuse
Natupující prezident USA Barack Obama (vlevo) dnes v Chicagu oznámil, že novou ministryní zahraničí se stane Hillary Clintonová. Obama oznámil i další obsazení ministerstev.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natupující prezident USA Barack Obama (vlevo) dnes v Chicagu oznámil, že novou ministryní zahraničí se stane Hillary Clintonová. Obama oznámil i další obsazení ministerstev. | foto: AFP

CHICAGO/NEW YORK Nastupující americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že jako příští ministryni zahraničí jmenuje svoji soupeřku z finále nominačního souboje Demokratické strany, bývalou první dámu Spojených států a současnou senátorku Hillary Clintonovou. Očekávaný krok Obama oznámil na tiskové konferenci v Chicagu.

Zároveň uvedl, že ve funkci ministra obrany ponechá Roberta Gatese, jehož do čela Pentagonu před téměř dvěma lety jmenoval nynější republikánský prezident George Bush.

Klíčovou pozici poradce pro otázky národní bezpečnosti obsadí Obama penzionovaným generálem a bývalým vrchním velitelem sil NATO v Evropě, nestraníkem Jamesem Jonesem.

Obama uvedl, že členové jeho zahraničněpolitického a bezpečnostního týmu sdílejí jeho snahu o naplnění cíle, že Amerika bude hrát roli světového vůdce.

Ministrem spravedlnosti se stane Eric Holder, který pracoval ve vysoké funkci na tomto ministerstvu za vlády zatím posledního demokratického prezidenta Billa Clintona a působil rovněž jako federální soudce a prokurátor. Do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti postaví Obama arizonskou guvernérku a bývalou federální prokurátorku Janet Napolitanovou.

Velvyslankyní USA v Organizaci spojených národů jmenuje příští prezident svoji poradkyni z volební kampaně Susan Riceovou.

Podle úvah amerického tisku nebude mít žádný z dnes jmenovaných představitelů potíže pro schvalování nominace v Senátu. Svých funkcí se chopí po 20. lednu, kdy Obama složí slib jako 44. prezident Spojených států.
ČTK, Lidovky.cz
  • 110Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz