130 let

Diskuze

Co dál se zpravodajskými službami?

Půjde zejména o to účinně odstínit Bezpečnostní informační službu a Vojenské zpravodajství od politiky, domnívá se Jan Schneider.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Sseremeto

30. 9. 2013 21:58
Dovolím si napsat,
že zpravodajec, který "neumí" vyprat špinavé peníze je špatný zpravodajec. Toť na úvod. Jen diletant, jak je popisováno autorem článku, může dávat na obdiv to, že někde zbohatnul a je jedno jak.     Nepochopil jsem autora, proč si myslí, že by výroční zpráva tajných služeb neměla být předkládána vládě v demisi. Pokud vím, tak zde není rozlišováno, zda je, či není vláda v demisi, ale tajné služby jsou povinny výroční zprávu předložit. Jen s úsměvem podotknu, že by jen sebevrah uveřejnil ve výroční zprávě, že se dopouštěl trestné činnosti, mj. sledování na základě příkazu sekretářky Nečase. P. Schneidere, asi si z nás děláte srandu, ne?! Ano, četl jsem to, že jste pracoval u BIS, je zde otázka, na jaké pozici... a dále pak zastávám názor, že to, že někdo někde pracoval ještě neznamená, že tomu rozumí. Jedna věc je dikce zákona a druhá věc je realita. Možná znáte úsloví "papír snese všechno".      Mám za sebou práci jak u zpravodajské služby, tak u PČR a orientuji se v tom, jak jsou vytvářeny různé výroční zprávy, jak je manipulováno se statistikami. Pokud se nám nehodí nějaký svazek, tak jej přesuneme do příštího roku, tím pádem je "živý" a nikdo do něj nesmí nahlédnout. Takový svazek p. Nagyové-Nečasové klidně může být živý třeba 10  let a nikdo s tím nehne, jedná se pouze o administrativní úkon - prodloužení čísla jednacího. Uvědomme si, že zákony o tajných službách vycházejí ještě z dob socializmu, byly to politická zadání a v současné době jakbysmet. Naše zpravodajské služby totiž nečiní nic jiného, než politická zadání. Pak se změní vláda a světe div se, někomu se to nehodí. Tak se budu opakovat, tyto věci se nikdy nikde neobjeví.     V ČR je zbytečné mít zpravodajské služby, rozvědka je na hovno, protože sami bez podpory "spojenců" žádné kroky neuděláme a kontra je nahovno, protožýe se dabluje s policejními útvary s celostátní působností. Jen se malým rozdílem - poldové s tím občas něco udělají, ale kontra ne, ta to předá vládě k "dalšímu" využití. Takže pane autore, tyto kecy si nechte pro někoho jiného!     
0 0
možnosti
A vice versa,
začnu od konce. Je signifikantní, že jste nepochopil, proč by se nemělo s utajovanými informacemi seznamovat více lidí, než je nezbytné. Z toho vychází i vaše "poznání" zpravodajského prostředí.Příslušné zákony opravdu nevycházejí z doby minulé, protože "za socialismu" nebyly žádné zákony o zpravodajských službách. Na vás platí, že pracovat někde neznamená, že se v tom orientujete - a bohužel nějaké kritické sebereflexe aby u vás člověk dohledal.Vaše zpravodajská kariéra, soudě z toho, co jste napsal, byla asi tristní. Všelijaká šmé znáte, ale smysl zpravodajské práce vám tak nějak uniká. Jinak byste tušil, proč zpravodajské služby informují vládu (obecně), a jaké mají konkrétní problémy s tím, že se v průběhu jednoho roku vystřídají tři vlády (pokud se tedy od voleb do konce roku podaří cosi poskládat).Docela k uzoufání je to, že nevíte, že zpravodajské služby nemají výkonné pravomoci, a proto -na rozdíl od policie- nemohou nic "dělat", jen informovat. Sloužil jste asi v hodně odlišné době, soudruhu.
0 0
možnosti
Moravec se rusům asi nakonec neubránil
Zřejmě mu dali velký prostor, tak vykonal i znamenité věci, ale jen v jejich ohrádce. Už si to málo pamatuji, ale mohl snad Beneše s parašutisty zastavit? Agentura přece odhadne důsledky. Nic proti odstřelu natož Reinhard Tristan Eugen Heydricha, ale takovým způsobem? Proč ta demonstrace? Pro koho? Proti komu? (Proti pravicovému odboji?)  V době kdy za partyzánský boj se dávno pálily vesnice nejen na frontě? Dnes jsme spíše odříznuti od zdrojů, ruská pozice zde příliš silná. Píše se o odhaleních v cizině, jakoby v česku to bylo neznámé? A dokonce jej nechali utéci kam jinam než do Moskvy. Už ta kontinuita se StB měla varovat. Aparát funguje setrvačně, dělá dost chyb, aby předmět zájmu si všiml, kdo se o něj stará. Možná je to i varování, někdy stačí si jen sepsat poštovní razítka. Nebo to vyhazují rovnou, když nestíhají.
0 0
možnosti

Křivan

30. 9. 2013 16:26
Neměl jste na mysli něco jako Kubicova zpráva na pokračování?
Citace:Půjde zejména o to účinně odstínit zpravodajské služby od politiky. Pozná se to nejlépe tak, že ředitelé zpravodajských služeb budou nosit (ale i veřejně publikovat) materiály vůči vládě kritické. Vůči každé vládě.
0 0
možnosti

Petrap

30. 9. 2013 14:36
Překvapivě (vzhledem k autorově minulosti) naivní
Prosím pěkně, kdy se Češi poučili ze své minulosti? ;-))Místo a význam zpravodajců jsem znovu pochopila po nedávné návštěve páně Langa v Lánech. (Původně se hovořilo o tom, že na fotografii je Šlouf(l)...)Co asi ten dobrý člověk povídal prezidentovi, jehož kancléřem a přítelem je člověk bez bezpečnostní prověrky a dalším kumpánem LukNejedlý?
0 0
možnosti
Pletete si naivitu
se zarputilostí a odhodláním a vytrvalostí. Mnoho Čechů se poučilo z minulosti, ale ne většina, v tomto bodě vám snad trochu rozumím. Ale nic není ztraceno, pokud nebudete házet flintu do žita. Ostatně, ukažte mi na světě a v dějinách zemi, kde tomu bylo jinak?!?
0 0
možnosti
  • Vybrali jsme pro Vás