130 let

Diskuze

ČSSD a ďábel v temelínském detailu

Dostavbu jaderné elektrárny teoreticky chce většina politiků, ale mnozí kvůli ní nebudou nic riskovat.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
M

Matyas

19. 6. 2013 7:33
Temelín
je především jeden velký tunel. Spolupráce s českými dodavateli chceteli leckdy i poradesnkými firmami je možnost jak financovat politické strany a jejich členy. Zajímalo by mě které všechny firmy jsou v tom konsorciu MIR. Jestli tam není nějaká Rittigovo Alseda jako za starých dobrých časů vypisování IT zakázek ČEZem.Uvidíte, že to bude stejný tunel jako OZE a zase to zaplatíme my občané. S péčí řádného hospodáře by se měl ale chovat i Mládek....Toho bohdá nebude aby český politik od koryta utíkal.
0 0
možnosti
MH

Martin Hájek1

19. 6. 2013 7:33
Výstavba Temelína bude mít
Výstavba Temelína bude mít dopad na státní finance v každém případě. Je dost těžko uvěřitelné, že by ČEZ udržel dnešní výši dividendy a k tomu ještě financoval Temelín. To znamená, že stát přinejměnším na dlouho přijde o dividendy (nebo jejich podstatnou část) a to nejsou vůbec zanedbatelné peníze v rozpočtu. Ty bude potřeba "sehnat" někde jinde. Dluhová kapacita ČEZu je sice velká, ale nikoli nekonečná.Pozdější nákup ČEZem by byl dost problematický, do toho mají co mluvit antimonopolní orgány včetně těch bruselských. Navíc prodej elektrárny pod cenou by pravděpodobně představoval veřejnou podporu, a tedy opět konflikt s Bruselem. 
0 0
možnosti
LN
Máte pravdu, ale stát na financování výstavby JE nemá peníze
Ledaže by mu je ČEZ za výhodný úrok půjčil a později elektrárnu od státu zase  za výhodnou cenu koupil. Nebo taky ne, podle toho, jak by to bylo výhodné v době, kdy by byla uvedena do zkušebního provozu. :-DI tak je to řešení hodné Kocourkova. :-)
0 0
možnosti
LN
Celý tunel je Bursíkův legislativní zmetek Zák. 180/2005 Sb.
Tam to začalo a tam je zakotven1) Nesmysl povinného výkupu veškeré elektřiny z OZE2) Nesmysl vysokých výkupních cen až 15x vyšších, než je cena velkoobchodních dodávek z velkých elektráren (klasické + jádro)To jsou základní dva nesmysly, které není možno změnit ani dnes a se zpětnou platností. Co mohly nebo nemohly udělat vlády nastupující po ČSSD (1996 v září) , je nepodstatné. ČSSD by si zákon po odchodu vlády obratem zrušit nedala (naopak neustále usilovala o shození vlády Topolánkovy, což se nakonec podařilo), a navíc v koalici s ODS byl ve vládě Bursík, který zákon připravil. Takže je snad jasné, že ten by na zákon 180/2005 Sb. sáhnout taky nenechal. A nejhorší je, že katastrofické důsledky, na něž bylo zákonem 180/2005 Sb. zaděláno, byly známy už před jeho schválením a ti, co jej schvalovali, na ně byli upozorňováni.
0 0
možnosti
LN
Hlavně k ničemu nepouštějte socialistického "ekonoma" Mládka!
Ten je schopen vymyslet třeba i lanovku na měsíc z veřejných peněz, jen aby se našla pro ČSSD nějaká skulinka, kudy sáhnout do kapes daňových poplatníků a něco ulít pro sebe.Už jenom řeči o novém "státním podniku", který by jadernou elektrárnu stavěl, jsou k smíchu (viz rozhovor s exminuistrem ČSSD Urbanem v jiném článku). Jako by si ČEZ nedokázal uhlídat výstavbu ve vlastní režii a s vlastními vysoce kvalifikovanými odborníky. Jediné, co je potřeba, je zlikvidovat důsledky socialistického "OZE" tunelu obsaženého v zák. 180/2005 Sb. prosazeného koalicí ČSSD a komunisty. Pak se ukáže, jakou cenu elektřiny lze očekávat v budoucnosti a jaké zdroje budou na trhu s elektrickou energií dlouhodobě konkurenceschopné. Za bilion Kč škod, které socialisté v EU i doma občanům ČR způsobili, jsme mohli mít jaderné elektrárny dvě nebo i tři. Bez zbytečných tahanic a rizik. Teď si megalomanskými dotacemi financujeme drahé "OZE" nesmysly, a výsledkem prošustrovaných tisíc miliard bude jen hromada nepotřebného šrotu. A nepostavení jaderné elektrárny, která se v cenovém a právním absurdistánu nevyplatí, protože splacení investice během 20 let je počítáno na dlouhodobě stabilní výkon a cenu 1,70 Kč/kWh, zatímco my dotujeme nestabilní "OZE" s výkupní cenou 15 Kč/kWh a té máme nadbytek, že není jisté, zda při povinném přednostním výkupu z "OZE" bude možné JE provozovat ekonomicky.Jasné je tedy jedno - a snad to pochopí i pan Mládek: Stavět jaderné zdroje a současně likvidovat trh s elektřinou dotacemi "OZE" a povinného drahého výkupu z nich je ekonomický nesmysl obřího rozměru.Hlasoval pro něj i "ekonom" ČSSD Jan Mládek.
0 0
možnosti
MH

Martin Hájek1

19. 6. 2013 5:46
Ty řeči jsou naopak velmi
Ty řeči jsou naopak velmi racionální. ČEZ je po právní stránce soukromá firma jako každá jiná a jeho manažeři  tudíž musí postupovat s péčí řádného hospodáře a nemohou jít do evidentně ztrátového projektu s odůvodněním, že je na něm nějaký "vyšší zájem". V případě státního podniku nebo ještě lépe nějaké obskurní státní organizace by nic takového neplatilo a nebylo by potřeba se ohlížet na drobné akcionáře, kteří se na rozdíl od daňových poplatníků mohou proti rozhazování svých peněz bránit u soudu.Je tu ale naopak drobný problém, jak se dostat k lokalitě pro výstavbu, která je ČEZu a představuje sama o sobě poměrně značnou hodnotu. Pěkný denMartin Hájek
0 0
možnosti
MH

Martin Hájek1

18. 6. 2013 22:24
Ekonomické iluze
Je naprostou iluzí, že by stavba hladové zdi bez ekonomického smyslu a reálné návratnosti mohla pomoci ekonomice - to ani Keynes nikdy netvrdil a jde o hrubou desinterpretaci. Tedy krátkodobě možná ano, dlouhodobě nepochybně nikoli.Neproduktivní investici je totiž potřeba nějak financovat a to v konečném důsledku nutně znamená, že se musí (dříve či později) vzít peníze z alternativních investic, které ovšem většinou reálný úžitek a tedy i blahobyt pro společnost přinášejí. A je celkem jedno, jestli se ty peníze vytáhnou z ekonomiky formou daní nebo příplatků k elektřině. Výsledek je stejný, produktivní firmy mají méně peněz, protože ty se utopily v nesmyslné hladové zdi. Takže neinvestují a časem propouští. Množství propuštených je samozřejmě vyšší, než množství zaměstnaných na neproduktivní investici - rozdílem je právě ušlý blahobyt ze špatné alokace kapitálu. Tedy ze státní intervence, která tuto optimální alokaci narušila, a to ještě pod praporem údajné stimulace ekonomiky.Pokud by platilo, že stavbou hladové zdi lze přivést ČR k ekonomické prosperitě, tak je daleko lepší obnovit masivní dotace na fotovoltaické elektrárny, ty se totiž dají stavět okamžitě, na rozdíl od Temelína, kterému to bude v nejlepším případě trvat 5 let, než se vůbec "kopne".Stavbou hladových zdí léta zkoušelo stimulovat svou ekonomiku Japonsko. Výsledkem je, že země sice má vyasfaltovanou kdejakou polní cestu, ale také naprosto nezvladatelný státní dluh a hospodářský růst se jaksi nedostavil...Pěkný večerMartin Hájek
0 0
možnosti
PM
Máme již akumulátor, který
za 2O let provozu celkem nezmění kapacitu, a i další parametry má překotné. Tu atomčíci mají poslední šanci, než "přijde zákon". Tedy úkol vlády prospěch země. V povodních se ukázalo, že řada lidí si místo proudu najde jinou hračku, jejich život ochuzený o týden obcování přes obrazovku s herečkou JB, je nepoškodil. a.t.d.
0 0
možnosti
LN
"...týden obcování přes obrazovku s herečkou JB je nepoškodil"
:D :D :D
0 0
možnosti
H

Hradecak

18. 6. 2013 21:37
Temelín - nic jiného už neznáme?
Podpora dostavby Temelína ze strany socanů jen dokazuje, že nemají vlastní průmyslovou politiku. Proto jen papouškují požadavek některých průmyslníků, kteří se neumějí prosadit nikde jinde než doma. Víte snad o nějaké české firmě, která by mohla být generálním dodavatelem klasické tepelné elektrárny někde v zahraničí – třeba v Číně?Kromě toho - dostavovat Temelín za situace, kdy se jeho celá současná produkce vyváží za cenu nižší, než jsou náklady, jaký to dává smysl?  Právě na těchto datech se ukazuje celá bída současné socdem. Proto státní garance a dotace, vytváření státních firem – myšlenka pizzaboye Urbana - a kdo ví co ještě - jen aby ten současný penězovod z ČEZu nepřestal….Dát 200 mld na podporu jiného zpracovatelského průmyslu by určitě vytvořilo moderní kapacity a více trvalých pracovních míst než toto dobrodružství se státními penězi, které nakonec půjdou do rozpočtového deficitu.... 
0 0
možnosti
LN
"...vyváží za cenu nižší, než jsou náklady, jaký to dává smysl?"
Smysl nedává především idiotská podpora OZE, jejich budování a povinného výkupu za absurdně vysoké ceny. Nesmyslné dotace do OZE vytvořily přebytek drahých zdrojů, které se musí platit ze zákona vysokými cenami bez ohledu na požadavky trhu a navíc povinně všechno vykoupit.Takže se vlastně neděje nic jiného, než to, že vykoupíme elektřinu z OZE fotovoltaiky za Kč 15,-/kWh a prodáváme ji za 1 Kč/kWh i méně.Řešení? Přivolat silné krupobití, uragán, živelnou katastrofu, nas*ané občany s cepy a tyčemi nebo něco jiného, a všechny fungující "OZE" recyklovat na výchozí suroviny. A zrušit jejich dotace a povinný výkup do veřejné rozvodné sítě za mimotržní ceny garantované státem.Pak zavést normální systém nabídky a poptávky za ceny podle kvality dodávek a jejich schopnosti se uplatnit na trhu. A kdo chce mít levnou elektřinu z OZE, ať se domluví s majitelem na přímých dodávkách nezávisle na distribuční síti. Možná by pak poklesly i nehorázné platby maloodběratelů za "rezervu výkonu" a "údržbu sítě" na rozumnou úroveň (?). A nenechat si vnutit od EU nesmyslnou povinnou digitalizaci elektroměrů tam, kde to nikdo nepotřebuje. :-)
0 0
možnosti
  • Vybrali jsme pro Vás