Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Dědic Samsungu zažívá prudký pád. Začíná soud s jedním z nejmocnějších mužů světa

Svět

  10:29
SOUL/PRAHA - Jeden z nejmocnějších byznysmenů světa 48letý I Če-jong, jenž de facto stojí v čele jihokorejského impéria Samsung, by se měl začít smiřovat s odchodem ze světa vlivných a bohatých. Ve čtvrtek má poprvé stanout před soudem kvůli obvinění z korupce a úplatkářství.

Dědic Samsungu I Če-jong. foto: AP/ČTK

Psal se rok 2014, když ho magazín Forbes zařadil do svého výběru nejmocnějších lidí planety. Pro to, aby tehdy obsadil 35. příčku ve společnosti předních světových politiků a byznysmenů, přitom on sám nemusel hnout prstem.

Jídlo za 32 korun a televize konkurenční LG. Dědic Samsungu si zvyká na celu

Cesta I Če-jonga do čela největší a nejúspěšnější jihokorejské společnosti Samsung totiž započala roku 1991 rovnou z pozice viceprezidenta pro strategické plánování. Jak by někteří řekli – možná se jen prostě narodil pod šťastnou hvězdou: jako jediný syn 75letého I Kun-hia, současného šéfa jihokorejského gigantu Samsung, největšího světového výrobce chytrých telefonů. I Kun-hi vedení firmy zdědil po smrti svého otce a jejího zakladatele v roce 1987.

Budoucí dědic rodinného impéria ovšem, zdá se, nyní zažívá mimořádně bolestivý pád z výsluní. V polovině února skončil ve vazbě kvůli obvinění z úplatkářství a zpronevěry v souvislosti s aférou, která nakonec stála křeslo jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje. Ve čtvrtek má I Če-jong poprvé stanout před soudem v Soulu.

Policisté přivádí šéfa Samsungu I Čong-je na úřad speciálního prokurátora.
Šéf jihokorojského Samsungu I Če-jong

Podle obžaloby zaplatil z korporátního rozpočtu v přepočtu skoro miliardu korun důvěrnici hlavy státu a šedé eminenci prezidentské kanceláře Čche Son-sil. Údajně se tak snažil zajistit si posílení kontroly nad konglomerátem a jeho hladké předání z rukou otce, jenž v květnu 2014 utrpěl těžký infarkt.

Po něm sice de facto vedení společnosti přebral. Stejně jako další jihokorejské mamutí podniky, jež jsou motorem ekonomiky východoasijské země, je ovšem vlivná rodina pouze jejím menšinovým vlastníkem. Celá skupina, čítající na 80 různých firem od loděnic, stavebních firem, pojišťovny až po baseballový tým, je ovládána prostřednictvím spletité sítě podílů.

Jaký otec, takový syn

Podle obžaloby se I Če-jong pokusil dostat oklikou k větší moci ve vlajkové lodi konglomerátu – Samsung Electronics –, aniž by musel navyšovat svůj stávající podíl nákupem akcií. Jmenovitě se tak mělo stát díky fúzi dvojice dalších společností ve skupině, Samsung C&T a Cheil Industries. V nich měl totiž svůj podíl i jihokorejský národní penzijní fond. A prezidentčin úřad údajně tlačil právě na fond, jehož souhlas byl pro fúzi klíčový, aby na ni kývl navzdory nevoli dalších menšinových akcionářů. Podle obžaloby dědic Samsungu směroval své úplatky přes různé organizace napojené na prezidentčinu důvěrnici.

Loni na sklonku roku v reakci na bobtnající skandál jihokorejský parlament prezidentku nakonec odvolal. I Če-jong před zákonodárci připustil, že její důvěrnici zaplatil astronomické sumy. Odmítl ale, že by za to žádal jakoukoli protislužbu. Pokud ovšem soud uzná jeho vinu, hrozí mu za to deset let vězení nebo až doživotí.

Není to přitom poprvé, co na jménu této mocné jihokorejské rodiny ulpěl stín podezření ze špinavých praktik. V roce 1996 byl za úplatkářství a znovu pak v roce 2008 za zpronevěru a daňové úniky podmíněně odsouzen už I Če-jongův otec. I Če-jong je nicméně jejím prvním členem, který skončil, byť ve vazbě, za mřížemi.