15. prosince 2008 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Desetiletá dívka byla pod vlivem LSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Mladí narkomani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí narkomani | foto: ČTK

PRAHA Čtyři děti od 10 do 15 let pod vlivem drog, léků či alkoholu ošetřili o tomto víkendu pražští záchranáři. Na desetiletou dívku pod vlivem LSD upozornili lidé, kteří ji potkali v pátek nad ránem na ulici v pražských Stodůlkách. Dívku převezla záchranka k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Motol.

Sdělila to mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. Doplnila, že dvěma nezletilým chlapcům poskytli záchranáři ošetření v sobotu, jeden měl zdravotní potíže po požití většího množství léků a do péče ho převzali lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Druhý chlapec byl pod vlivem marihuany a záchranáři ho předali odborníkům ve Fakultní nemocnici Bulovka.

V neděli záchranáři zasahovali na diskotéce u patnáctileté dívky, která byla pod vlivem alkoholu. Opilou dívku předali do péče rodičům. Vedoucí Dětského a dorostového detoxikačního centra z Nemocnice Milosrdných sester svatého Karla Boromejského Darina Stančíková řekla, že v době kolem vánočního svátků skutečně přibývá opilých a zdrogovaných dětí a mladých lidí.

Nejčastější omamnou látkou malých experimentártorů je prý alkohol a hned po něm pervitin. Většinou pervitin zkoušejí šňupat dívky, nejmladším bývá kolem 12 let. Na injekční užívání přecházejí prý kolem 14. roku, což je také věk prvních vážnějších závislostí. Nejmladšímu pacientovi dětského detoxikačního oddělení bylo devět let, do centra se dostal kvůli alkoholu. Desetiletá dívka pod vlivem LSD ale překvapila i Stančíkovou.

Mladí experimentují s těkavými látkami
"Policie žádné informace o těchto případech nemá," řekl mluvčí pražské policie Ján Mikulovský. Podle jeho slov policii tyto případy záchranáři hlásit nemusí. Upozornit prý mají rodiče a příslušný sociální odbor, protože jde o nezletilé. Podle Ernestové není v poslední době nijak neobvyklé, že záchranka vyjíždí k nezletilým pod vlivem alkoholu, léků či drog. "Objevuje se to, ale čtyři výjezdy v jednom víkendu je opravdu neobvykle moc," dodala.

Dětským a dorostovým detoxikačním centrem v Praze projde ročně přibližně 250 až 260 dětí a mladých lidí, ambulancí asi tisícovka. Pacientkám a pacientům je průměrně 15 let. Nejčastějším důvodem je alkohol, závislost na pervitinu a marihuaně. Následují problémy s těkavými látkami a heroinem. Velmi nebezpečné jsou pokusy mladých lidí s těkavými látkami, někteří z nich na ně doplatili životem. Podle statistik činí průměrný věk zemřelých po předávkování rozpouštědly 19,5 roku. Zatím nejmladší oběti v Česku bylo 12 let.

Podle Stančíkové s těkavými látkami experimentují hlavně děti z nemajetných rodin. Co se ale týče ostatních drog a alkoholu, žádné dělení na sociální vrstvy neobstojí. V péči centra se objevují děti z bohatých i průměrných rodin. Společným znakem je ale často neúplná rodina.

Lidovky.cz
  • 29Diskuse