Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Exprimátor Svoboda si může oddechnout. Policie stáhla žádost o jeho vydání

Česko

  13:14
PRAHA - Policie v pátek stáhla žádost o vydání poslance a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) ke stíhání. „Žádost jsme vzali zpět dnešního dne. Dnes jsme ji odeslali. Učinili jsme tak na pokyn dozorujícího státního zástupce,“ řekla LN Andrea Zoulová, vedoucí oddělení tisku a prevence z pražského krajského ředitelství policie.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda foto: MAFRA - Jan Zátorský

Vyšetřování případu probíhá pod dozorem žalobců z Prahy 1. Vedoucí státní zástupce Jan Lelek popsal LN důvody ke stažení takto: „Státní zástupce dospěl k závěru, že je nutné některé věci doprověřit, neboť to prověřování nebylo komplexní.“ Nyní budou vyšetřovatelé provádět další úkony a zváží, zda-li bude žádost opětovně podaná.

Proč však dozorující státní zástupce, kterým je Jan Maršálek, rozhodl věc znovu dopracovat, když už byla podána žádost o vydání Svobody? „Nezjistil to státní zástupce, který to dozoroval. Vyplynulo to z výkonu dohledu Městského státního zastupitelství v Praze,“ dodal Lelek.

Podle informací LN byla konstrukce obvinění Svobody špatně zpracovaná, na což se přišlo při prověrce spisu.

„Kauza byla znovu otevřena na přímý příkaz městských státních zástupců. Každý přitom ví, že tato věc je naprostý nesmysl. V naší zemi bohužel lidé, kteří by měli být stíhaní, tak mají stále velikou moc, aby státní zastupitelství a policie dělala takové věci,“ řekl LN Svoboda. 

Deset smluv v pražském dopravním podniku

Svoboda měl být vydán kvůli auditu na deset vybraných smluv v pražském dopravním podniku, který zpracoval bývalý detektiv a nynější senátor Václav Láska. Audit byl dle mínění vyšetřovatelů zadán v rozporu se zákonem. Tehdejší primátor se tak údajně dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti a městu tím vznikla milionová škoda.

Vydáním Svobody se zabýval sněmovní mandátový a imunitní výbor. Na konci února však Svobodovi kolegové jeho vydání nedoporučili. „Po zevrubné diskusi jsme neshledali, že by došlo k nějakému protiprávnímu jednání, dokonce jsme se někteří vyjadřovali tak, že nám rukopis kauzy připomíná rukopis kauzy Opencard,“ komentoval tehdy doporučení výboru zpravodaj předmětné žádosti poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Ten podle ČTK bude nyní žádat po ministrech spravedlnosti a vnitra Robertovi Pelikánovi (ANO) a Milanovi Chovancovi (ČSSD), aby protichůdný postup orgánů činných v trestním řízení prověřili. „Došlo totiž k nepřiměřenému zásahu do osobnostních práv poslance Svobody, k urážce na cti. Něco takového se nesmí opakovat.“.

Pozoruhodné je i načasování stažení návrhu. Na konci měsíce mělo o vydání Svobody rozhodovat plénum Poslanecké sněmovny.

Autor: