Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případ opencard míří k soudu. Obvinění čelí Svoboda i Hudeček

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na některé ze současných i bývalých pražských radních v kauze opencard. Případ tak míří k soudu, řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Obžaloba se podle ní týká celkem 15 lidí, radních a úředníků.

Podle informací ČTK jsou mezi nimi bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Všichni vinu odmítají.

ČTĚTE TAKÉ:

"Státní zástupkyně akceptovala návrh policie a dnes podala obžalobu k soudu," řekla Zenklová. Někteří čelí podezření z porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku. U několika z nich je jednání kvalifikováno jako pomoc k trestnému činu.

Primátor označil obžalobu za pokračování absurdního příběhu. "K zodpovědnosti jsou účelově stavěni lidé, kteří se snažili, a v mém případě i nadále snaží, vyřešit předražený projekt opencard. Tým pod vedením státní zástupkyně se odmítl zabývat tím podstatným - kdo za celou kauzou stojí a kdo z ní profitoval na úkor města," uvedl Hudeček.

Podle Svobody je obžaloba nepřijatelným zásahem do pražské politiky. "O obžalobě se mluvilo už před týdnem, kdy jsme sestavovali kandidátku do voleb. V neděli ji sestavuje TOP 09. Obžaloba je zcela vykonstruovaná," řekl. Svoboda ani Hudeček z kandidátek nehodlají odstoupit.

Hudeček rezignovat nehodlá

Státní zástupkyně podala obžalobu dva dny před zasedáním pražské TOP 09, kde bude strana sestavovat kandidátku. Z funkce primátora ani z prvního místa kandidátky do podzimních komunálních voleb ale Hudeček nehodlá odstoupit. "Mám podporu své strany, která mě s vědomím možné obžaloby mojí osoby nominovala do čela kandidátky pro podzimní komunální volby," dodal.

Deset bývalých a současných radních pražského magistrátu za ODS a TOP 09 čelí podezření z porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess.

Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž, vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun. Radní se brání tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám.

O projektu opencard

Karta opencard slouží jako tramvajenka či průkazka do knihovny.

Projekt začal v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS). Opencard vyvolala řadu podezření kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek.

Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,35 miliardy korun. Soud v minulosti kvůli opencard nepravomocně odsoudil pět bývalých magistrátních úředníků.

Soud ale zároveň zdůraznil, že úředníci rozhodně nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....