7. srpna 2013 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

1. den Rathova procesu stručně: Odposlechy jsou zmanipulované, hají se politik

Petr Kott u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kott u soudu | foto: ČTK

PRAHA Vybíráme to nejdůležitější ze startu nejsledovanějšího korupčního procesu posledních let.

David Rath ostře zaútočil na justici: 1. zmanipulovala odposlechy. 2. Někdo vyměnil krabici. 3. Ve vazbě jej drží bezdůvodně. "Neměli byste mě titulovat obžalovaný, ale rovnou odsouzený, protože ve vězení mě už držíte," pustil se exhejtman i do soudce Roberta Pacovského.

Poté, co přednesl státní zástupce Petr Jirát obžalobu, prostor pro vyjádření postupně dostal Petr Kott a Kateřina Pancová. Oba jen v krátkosti odmítli, že by se podíleli na korupci. "Obžalobě do jisté míry nerozumím a nesouhlasím s ní. Jak technicky, tak organizačně nebylo možné skutky uvedené v obžalobě spáchat. Vše probíhalo podle zákona. Výnosy z trestné činnosti nejsou reálné, dále vypovídat nebudu," prohlásil Kott. Jeho životní i pracovní partnerka byla ještě stručnější.

K TÉMATU:

Zbytek dne již patřil Davidu Rathovi. Z rétoriky mu server Lidovky.cz udělil za 1. Narozdíl od předřečníků mluvil zřetelně. Vemlouvavě, ale zároveň si dával záležet na důrazech. Uvolněně gestikuloval, v levé ruce sice držel poznámky, ale převážně mluvil spatra.

Jeho obhajobu lze nyní rozdělit do 6 bodů.

1. Posudky a škoda
Velkou část své řeči věnoval posudkům, které si nechal vypracovat Středočeský kraj a které tvrdí, že nikomu nevznikla škoda. A to ať už šlo o opravu buštěhradského zámku, rekonstrukci zdravotnických zařízení či nákup techniky. Vše se podle něj pořizovalo za ceny obvyklé. "Měl jsem vždycky za to, že úplatek se dává za něco," řekl s tím, že nechápe, jak by se firmám mohly úplatky rentovat, když stavěly za běžné ceny.

2. Odposlechy
Druhou pasáž věnoval odposlechům. Podle Ratha jsou jejich přepisy zmanipulované. Ilustruje je to na scéně z osudného večera, kdy jej policie zatkla před domem Pancové. "Celou dobu se u nich bavíme v domácím prostředí o banalitách, ani slovo o sedmi milionech. Není to zvláštní?" tázalse. Podivil se nad tím, že z odposlechů vypadla nahraná část, kdy při odchodu děkuje za víno. "Jak můžeme seriózně pracovat s odposlechy, které jsou takto sestříhané?"

3. Krabice se sedmičkou
Rath popsal, jak zjistil, že v odnášené krabici nebylo víno, nýbrž miliony. "Odcházel jsem s tím, že jsem dostal krabici s vínem tak, jak mi bylo řečeno. Vyšel jsem ven, kde mě překvapili policisté s tím, abych jim vydal úplatek. Já byl samozřejmě překvapený, protože jsem o něčem takovém jako úplatek slyšel poprvé," líčí detailně a pokračuje: "Do spisu k vazebnímu soudu napsali, že jsem odmítl krabici vydat. Naštěstí je tady videozáznam, kde je vidět, že jsem jej položil na zem. Zase: taková drobná policejní manipulaci." Několikrát Rath zopakoval větu, že nevěděl, co krabice obsahuje. "Já nevím, co v té krabici bylo, já jsem to neotvíral. Byla deset minut bez kontroly. Nedala to tam policie, když manipuluje důkazy, přepisy odposlechů? Nechci, aby to vyznělo jako obvinění policie. Já jen říkám, že nevím, jak se tam ty peníze dostali. Já jsem do té krabice prostě nenahlížel."

4. Bradáčová
Rath se ostře pustil do justice. Jednak má za to, že se stal obětí spiknutí, za nímž stojí ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová. "Ona v tom viděla příležitost zviditelnit se a v podstatě vstoupit do politiky." A druhak jej podle jeho slov žalobci s pomocí soudů neoprávněně drží ve vazbě.

5. Vzkaz pro ČSSD
Ze soudní síni poslal vazebně stíhaný poslanec i vzkaz do Lidového domu - sídla ČSSD. Ve spise prý našel spoustu náznaků, že miliony byly na sponzoring ČSSD. Tvrdí, že je nepochopitelné, proč se těmito indiciemi vyšetřovatelé dále nezabývali. "Já si myslím, že tam byla nějaká předběžná dohoda: Toto nechme, na to se neptejme. Je to příliš složité." Víc však nepověděl. "K tomu vlastnímu financování voleb, to bych si nechal na později. Rád bych si to ještě promyslel," řekl a přešel k jinému tématu.

6. Boj za Pancovou
Jakkoliv byla vstupní řeč Pancové s Kottem stručné, samotný Rath zmínil jejich jméno opakovaně. Téměř to vypadalo, že převzal roli jejich obhájce. Zdlouhavě vysvětloval, že ani oni nemohli nic ovlivnit. Že o všem důležitém rozhodovalo středočeské zastupitelstvo, navíc na hejtmanství - opět podle jeho slov - nastavil takové kontrolní mechanismy, že manipulaci se zakázkami byla vyloučena.  "Většina investic byla naplánována dávno předtím, než nějaká doktorka Pancová přišla na kraj," prohlásil a ještě několikrát to ve stejném duchu zopakoval: "Paní doktorka Pancová a pan doktor Kott v tomto politickém rozhodování nehráli prakticky žádnou roli." Soupis Rathových obranných argumentů se ještě rozšíří. Na konci prvního dne procesu oznámil, že hodlá ve svém proslovu pokračovat i ve čtvrtek. Krajský soud v Praze počítá, že hlavní líčení poběží až do konce října.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?