1. července 2018 10:44, aktualizováno  21:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všesokolský slet v Praze. Tisíce sokolů z Česka i zahraničí vyrazily v průvodu

Slet má připomenout 100 let od založení Československa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slet má připomenout 100 let od založení Československa. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Tisíce sokolů z Česka i zahraničí vyrazily za doprovodu hudby z Václavského náměstí v průvodu, kterým v neděli oficiálně započal 16. všesokolský let v Praze. Slet má připomenout 100 let od založení Československa. Průvod prošel přes Smetanovo nábřeží až na Staroměstské náměstí. Organizátoři dříve uvedli, že očekávají účast až 13 000 lidí. V centru Prahy byla kvůli akci omezena doprava.

Průvod vyrazil z ulice 28. října v 10:00, účastníků ale bylo tolik, že poslední stáli až v horní části Václavského náměstí. Organizátoři už dříve uvedli, že očekávají účast až 13 000 lidí. V čele šli sokoli ze zahraničí, například ze Slovenska, USA, Srbska, ale i Dánska, Švýcarska nebo Austrálie. Desítky přihlížejících zdravili českým „Nazdar!“. Někteří zpívali národní písně, další lidem mávali. Ve zbylých částech průvodu pochodovali lidé ze všech koutů Česka. Sokoli z Králova Dvora přijeli i na kole, jiní za chůze cvičili s obručemi nebo mávali šátky.

Průvod prošel přes Smetanovo nábřeží až na Staroměstské náměstí, kvůli akci byla v centru omezena doprava. Ve středu náměstí průvod přivítal dechový orchestr. Jeden z amerických sokolů na náměstí řekl, že jeho rodina je v tělocvičném spolku už přes čtyři generace. „I můj syn je sokol,“ řekl Američan.

V neděli začal v Praze od desíti sokolský slet.
Sokolové z celé republiky prochází kolem Národního divadla.

V neděli večer na scéně Národního divadla vystoupili sokolští ochotníci - amatérské soubory Divadlo pod Petřínem, Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelní spolek Lázně Toušeň zahrají komedii Ladislava Stroupežnického Naši furianti. V divadle hráli ochotníci poprvé od roku 1883, kdy bylo po požáru znovu otevřeno. Na jevišti vystoupilo 35 herců a osm muzikantů. Režisér Divadla pod Petřínem Bohumil Gondík uvedl, že soubor se na vystoupení připravoval s vědomím, že podobný zážitek se v jeho kariéře asi už nebude opakovat.

V dalších dnech slet nabídne řadu kulturních, společenských a sportovních akcí. Ve čtvrtek a v pátek oslava vyvrcholí hromadnými cvičeními, kterých se zúčastní asi 15 000 cvičenců.

Tělovýchovná organizace Sokol patřila od svého vzniku před více než 150 lety k hlavním hybatelům českého společenského života. Její tradici nedokázaly zničit ani zákazy. V minulosti patřily pravidelné slety k vrcholům života české společnosti, a dva z nich se dokonce změnily v jasnou politickou manifestaci. Desátý slet v červenci 1938, který se konal v době rostoucího mezinárodního napětí, byl vyjádřením odhodlání Čechoslováků bránit se proti hrozícímu nacistickému nebezpečí. A vystoupení o deset let později se zase stalo výrazným, byť opět marným protestem proti únorovému puči, po kterém se dostala k moci KSČ.

ČTK

Prodej bytu 2+1, Lidická Třída.
Prodej bytu 2+1, Lidická Třída.

Lidická tř., České Budějovice - České Budějovice 7
2 520 000 Kč