Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sokolové v Praze předvedli své nejlepší sportovce a připomenuli slavnou historii

Česko

  22:01
PRAHA - Sokolské sportovní oddíly v úterý předvedly ukázky ze svých disciplín na slavnostním večeru Sokol Gala 2018 v O2 areně. Vystoupili na něm ti nejlepší, například mistryně republiky v moderní gymnastice, účastnice evropského mistrovství ve skocích na trampolíně nebo úřadující mistři v akrobatickém rokenrolu.

Sokol má také kulturní část, pod niž spadají například divadelní, loutkářské či pěvecké soubory. foto: ČTK

Novinkou letošního ročníku byl orchestr složený z členů Sokola v Brně a v Polici nad Metují a také ukázky méně známých sportů včetně brazilského bojového umění, které kombinuje boj s akrobacií.

Program začal s půlhodinovým zpožděním, následovalo vystoupení skupiny La Putyka obsahující v duchu sokolských sportů například sestavu na bradlech. Účastníky i diváky poté přivítala starostka České obce sokolské Hana Moučková, která uvedla, že Sokol nyní provozuje více než 80 druhů sportů. Pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL) připomněl letošní stoleté výročí vzniku samostatného státu. „Sokol patří mezi organizace, které k tomu významně pomohly,“ řekl.

V O2 aréně vystoupili ti nejlepší, mezi nimi i mistryně republiky v moderní...
O noblesní složku večera se postarali tanečníci.

Mezi účinkujícími se představilo na 500 lidí z oddílů z různých částí republiky, ale také ze zahraničí. Skupina z Kanady předvedla současný tanec, ze Slovinska dorazili gymnasté, další sportovci přijeli z Dánska a ze Slovenska.

Některé sporty mohli diváci na sokolském galavečeru vidět letos poprvé, a to mushery neboli závodníky se psy. Tomuto sportu se věnuje Sokol Maxičky, který v uplynulých letech přivezl několik medailí z evropských mistrovství. Jeho zástupci předvedli běh, jízdu na kole a jízdu na koloběžce se psy. Další novinkou byla capoiera, původem brazilské bojové umění, které kombinuje boj s akrobatickými prvky.

Premiéru měl také živý orchestr čítající osmdesátku hudebníků pod vedením Joela Hány. „Tvořili ho zástupci Sokol Brno I a Police Symphony Orchestra, což je orchestr z Police nad Metují,“ řekl předseda odboru sportu České obce sokolské Petr Syrový.

Připomenutí významných úspěchů

Pořadatelé k slavnostnímu večeru shromáždili i záběry, které dokumentují minulé úspěchy československého sportu. Mezi nimi Syrový vyzdvihl zdokumentované vítězství Bedřicha Šupčíka v roce 1924, kdy tento sportovec získal na letních olympijských hrách v Paříži zlatou medaili ve šplhu na laně. Pořadatelé při výběru záběrů zdůraznili, jakou roli měla tato organizace v československých dějinách. V roce 1926 přihlížel sokolskému sletu na Strahově prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v roce 1938 se slet stal protiválečnou demonstrací a v létě 1948 aktem vzdoru proti komunistickému režimu a prezidentu Klementu Gottwaldovi.

Všesokolský slet v Praze. Tisíce sokolů z Česka i zahraničí vyrazily v průvodu

Při slavnostním večeru předal Syrový ocenění dvěma významným sportovcům, kteří v minulosti reprezentovali Československo na olympiádách. Byl to skokan na lyžích a trenér Zdeněk Remsa a atletka Olga Oldřichová, za něž si ceny převzali jejich příbuzní.

Akce byla součástí XVI. všesokolského sletu 2018. Sokol se věnuje 80 sportovním odvětvím a navíc i cvičení všestrannosti. Má také kulturní část, pod niž spadají například divadelní, loutkářské či pěvecké soubory. Vystoupení některých z nich mohli zájemci zhlédnout v neděli v Národním divadle. Slet pokračuje i v dalších dnech, vyvrcholí ve čtvrtek a v pátek společnými cvičeními, na kterých pořadatelé očekávají účast 15 tisíc lidí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat