Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚21. srpen FŮJ‘. V Adršpachu někdo obnovil pětimetrový nápis odsuzující sovětskou okupaci

Česko

  16:14aktualizováno  16:25
ADRŠPACH (Náchodsko) - V Adršpašských skalách na Náchodsku někdo poškodil jeden z nejznámějších skalních útvarů zvaný Milenci. Neznámý pachatel tam bílou barvou napsal: „21. srpen FŮJ“. Výstup na skalní útvar zvládnou jen zkušení horolezci.

Skalní útvar Milenci v Adršpašských skalách. foto: Pixabay.com

Případem se zabývá policie. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Nápis ve výšce asi 60 metrů má na výšku asi 1,5 metru a na šířku okolo pěti metrů.

„Výsledný nápis je na majetku podléhajícímu ochraně podle zvláštního předpisu a jeho zhotovení vykazuje znaky spáchání protiprávního jednání. Škodu vyčíslenou zatím nemáme. Podle výše způsobené škody může jít buď o přestupek proti majetku, nebo o přečin poškození cizí věci s trestní sazbou až do tří let odnětí svobody,“ uvedla Prachařová.

Původní nápis je z roku 1969

Podle ní se nápis objevil zřejmě okolo 21. srpna, na kteréžto datum letos připadlo 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

„Nápis vznikl v místě, kde už podobný nápis jednou vznikl, a to v roce 1969. Nápis vypadá jako ten původní,“ řekla Prachařová.

Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko - teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v České republice. Mezi turisty jsou známé některé skalní útvary, například Milenci či Starosta a Starostová.

Posprejované jsou i skály na Jičínsku

Lezec, publicista a autor průvodců Pavel Lisák v knize Vysoká hra uvedl, že původní nápis na Milencích se objevil přesně rok po okupaci 21. srpna 1969 a namalovali ho dva náchodští horolezci. Podle pamětníků trvalo několik dní, než se Veřejné bezpečnosti podařilo nápis „21. srpen FŮJ“ odstranit. Nikdo z oslovených horolezců se k odstranění zpočátku neměl.

„Pár dní to tam bylo. Pak tam nakonec někoho vyhnali. Snad nějakýho študáka - řekli mu, že když to nezamaže, tak ho vyhodí ze školy,“ uvedl František Jaroš v rozhovoru na webu www.emontana.cz.

Poničením skal se zabývají také jičínští policisté. V Prachovských skalách na Jičínsku v přesně nezjištěné době neznámý pachatel posprejoval skály na dvou místech. Podle správy majetku rodiny Schliků, kterým skály patří, vandal způsobil nevyčíslitelnou škodu. Tam policie poškození skal vyšetřuje pro podezření ze páchání přečinu poškození cizí věci, za což provinilci v případě dopadení a prokázání viny hrozí až tři roky vězení.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat