Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Adopce pro registrované gaye? Je to uznání naší komunity, říká muž, který případ poslal k soudu

Česko

  15:51aktualizováno  16:58
PRAHA - Registrovaným partnerům se otevírá cesta k osvojení dítěte. Rozhodl o tom Ústavní soud na základě případu muže v registrovaném svazku, který marně žádal o zařazení mezi osvojitele. „Vnímám to jako takové uznání pro LGBT komunitu. Nejsme občané druhé kategorie,“ řekl exkluzivně v rozhovoru pro server Lidovky.cz bezprostředně po vyhlášení verdiktu Petr Laně.

Homsexuální pár - ilustrační foto: Shutterstock

Nález se ovšem netýká společného osvojení, které občanský zákoník vztahuje pouze na manželské, tedy heterosexuální páry. Jde jen o individuální adopci jedním osvojitelem. Nález tedy přímo nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě. V případě individuální adopce totiž dochází ze zákona k zániku příbuzenského poměru mezi dítětem a jeho biologickým rodičem či rodiči.

Lidovky.cz: Ústavní soud škrtl ustanovení zákona, které znemožňovalo adopci registrovaným partnerům. V praxi to znamenalo, že svobodní gayové a lesby si dítě jako jednotlivci osvojit mohli, po uzavření partnerství však nikoliv. Vnímáte to jako vítězství své a LGBT komunity (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby - pozn. red.)?
Samozřejmě mám velkou radost, je to pro nás obrovský úspěch. Vnímám to jako takové uznání LGBT komunity. Nejsme občané druhé kategorie, jak rozhodl Ústavní soud. Letos slavíme desetileté výročí od uzákonění registrovaného partnerství. Za dekádu se nic nedělo, takže jsme moc rádi, že se tato problematika zase začíná dostávat do popředí. Je to pro nás vzpruha a impuls pro další práci.

Dienstbier chce novelu zákona o registrovaném partnerství

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) předloží v nejbližší době vládě novelu zákona o registrovaném partnerství, která umožní osvojení dětí osobou žijící v registrovaném partnerství i osvojení dítěte partnera.

Dienstbier uvedl, že dosavadní znění zákona bylo zjevně diskriminační. Novelu měl připravenou pro zavedení možnosti osvojení biologického dítěte partnera a čekal na rozhodnutí soudu, aby ji případně upravil. Nyní ji doplní o možnost individuálního osvojení osobou žijící v registrovaném partnerství. "Je to minimalistická úprava, kterou je třeba učinit," uvedl.

Dienstbier řekl, že předpokládá od politických kolegů kladné přijetí návrhu. "Všichni musíme respektovat nálezy Ústavního soudu," konstatoval.

Lidovky.cz: Překvapil vás výsledek?
Byl jsem popravdě velký optimista, pořád jsem si říkal, že to tak dopadne.

Lidovky.cz: Úterní nález se netýká adopce homosexuálním párem, ale pouze jednotlivce. Myslíte, že poslanci v budoucnu schválí novelu zákona, která by umožňovala získat rodičovská práva na adoptované dítě i druhému z partnerů? Doufám, že je rozhodnutí Ústavního soudu jen takový předstupeň k novele zákona, která ve sněmovně několikrát spadla pod stůl. Poslanci se jí snad brzy začnou zabývat a schválí ji. Znamenalo by to úspěch. I kdybych teď totiž prošel celým řízením při osvojení a mohl adoptovat dítě, můj partner by nebyl rodičem. Byl by úplně cizí osobou.

Lidovky.cz: Svědčí podle vás verdikt o tom, že je Česká republika otevřenější k výchově dětí homosexuálními páry?
Myslím, že se přijímání tohoto tématu moc nezměnilo. Zrovna o víkendu jsem zažil různé ataky. Lidé si pořád myslí, že jsme psychopati, kteří pořád jen křičí a za něco bojují. To není pravda. My v Praze se máme ještě docela dobře. Když se ale člověk vydá na venkov, tam je situace příšerná. Nedivím se, že lidé nechtějí udělat coming out (informování okolí o homosexuální orientaci - pozn. red.), protože prostředí kolem je někdy velmi nepřátelské. Proto pak takoví lidé žijí úplně jiný život, než by chtěli. Nevidím ale jediný důvod, proč by nemohli být tím, kým jsou. Myslím, že Češi ještě neberou lidi s jinou sexuální orientací jako sobě rovné. Vnímají je spíš jako exoty. To je i z toho důvodu, že nemají žádné pozitivní příklady.

Lidovky.cz: Měla jsem na mysli spíše přelomové rozhodnutí Ústavního soudu. Nemůže i ten být impulsem pro změnu ve vnímání?
Nevím, jestli je Ústavní soud u populace směrodatný a jak velkou má váhu.

Lidovky.cz: Litujete toho, že jste žalobu nepodal dříve?
Měl jsme dvě možnosti. Mohl jsem zvolit buď soudní, nebo politickou cestu. V okolních státech se osvědčila soudní cesta. Tu jsem nakonec zvolil. Otálel jsem s tím, protože jsem se dlouho spoléhal na politiky. Jenže ti se k tomu neměli, je to pořád ve stejné fázi.

OSVOJENÍ V ČESKU

  • Velký průlom v Česku nastal v roce 2006, kdy byl i přes veto prezidenta Václava Klause schválen zákon o registrovaném partnerství.
  • Dosud nesměl jedinec v registrovaném partnerství adoptovat dítě. Po úterním nálezu Ústavního soudu se však homosexuálním párům otevírá nová cesta k osvojení dítěte. Požádat o něj však může jen jeden z nich. Netýká se totiž společné adopce.
  • Nález přímo nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě.
  • V tom by měla pomoci novela zákona, která by umožňovala získat rodičovská práva na adoptované dítě i druhému z partnerů. Ta byla však ve sněmovně již dříve smetena ze stolu.
  • Registrovaní partneři mohou adoptovat dítě například v Německu, Španělsku, Nizozemsku a Velké Británii.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!