Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Advokát Teryngel půjde před soud, hrozí mu dvanáct let za mřížemi

Česko

  14:20
PRAHA - Vrchní státní zastupitelství podalo minulý týden obžalobu na známého pražského advokáta Jiřího Teryngela. K soudu ho poslalo kvůli údajnému podílu na stomilionovém daňovém úniku při obchodu s cigaretami a vydírání. Spolu s právníkem jsou v kauze spojené s firmou Letka Team obžalováni další tři lidé.

Jiří Teryngel. foto: Lidové noviny

"Obžaloba byla podána k Městskému soudu v Praze celkem na čtyři osoby," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Mužům hrozí až dvanáctileté vězení. Státu podle žalobců způsobili škodu ve výši 118 milionů korun, společnosti pak ve výši 165 milionů.

Kvůli podezření z krácení daní v souvislosti s činností ve firmě Letka Team, která obchodovala s cigaretami, byl Teryngel zadržen v polovině roku 2008. Pro společnost vymáhal pohledávky od prodejců, kteří za zboží nezaplatili.

Spolu s ním policie obvinila také bývalého spolumajitele zkrachovalých kladenských hutí Poldi Marka Stehlíka, Vladimíra Mošovského a Juraje Glassera. Teryngel již dříve označil své obvinění, kvůli kterému skončil na více než měsíc ve vazbě, za vykonstruované a nezákonné.

Neoprávněná domovní prohlídka

Z vydírání byl advokát již podruhé obviněn v únoru 2009 spolu se Stehlíkem a Mošovským. Údajně donutili podnikatele také v souvislosti s obchodováním s cigaretami podepsat směnku na 80 milionů korun. Policie z tohoto trestného činu začala muže stíhat již předloni v září, státní zástupce pak ale usnesení o zahájení jejich stíhání zrušil.

Teryngel serveru Novinky.cz dříve řekl, že pokládá obvinění za účelové, na podnikatele prý žádný nátlak nevyvíjeli. "Ta listina byla sice označena jako směnka na 80 milionů, ale vůbec nesplňovala náležitosti směnky, což potvrdil i soud," sdělil serveru advokát. Sepsání směnky byl podle něj navíc nápad údajně vydíraného podnikatele.

Kromě krácení daní a vydírání obžalovalo státní zastupitelství podle Válové jednoho ze čtveřice mužů také z porušování povinností při správě cizího majetku a jednoho z návodu k tomuto trestnému činu.

Loni v září Teryngel uspěl u Ústavního soudu se stížností, že justice chybovala při domovní prohlídce, kterou u něj udělala. Stížnost se však netýkala podstaty obvinění.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat