Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Teryngel a spol. stát připravili o 118 milionů. Advokát neuspěl s dovoláním, dostal podmínku

Jiří Teryngel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Teryngel. | foto: Lidové noviny

Brno Nejvyšší soud odmítl dovolání pražského advokáta Jiřího Teryngela, který dostal podmínku za podíl na krácení daně v kauze Letka Team. S dovoláním neuspěl ani Marko Stehlík, taktéž podmínečně potrestaný, zjistila ČTK z usnesení aktuálně zveřejněného v databázi soudu. Skupina obžalovaných nezanesla do daňového přiznání některé příjmy z obchodů s cigaretami. Stát podle verdiktu připravili o 118 milionů korun.

Teryngelovi i Stehlíkovi justice vyměřila tři roky vězení s odkladem na čtyři roky. Podmínky dostali také Vladimír Mošovský a Juraj Glaser, kteří podle dostupných informací dovolání k NS nepodali.

Teryngel v dovolání popíral svůj podíl na trestné činnosti. Nemohl prý tušit, že jeho klient, společnost Letka Team, nedodrží závazky vyplývající ze smlouvy, kterou na jeho pokyn uzavřel. Prý konal podle pokynů klienta, aktivní roli nepřebíral. Stehlík uplatnil řadu výhrad, celý proces označil za nespravedlivý, stěžoval si také na odposlechy a sledování, údajně bez zákonného důvodu.

NS sice doplnil a rozšířil odůvodnění, ale jinak ponechal verdikt bez změn. „Všichni obvinění jednali ve společném úmyslu nezahrnout zdanitelné plnění do daňového přiznání k dani z přidané hodnoty, k tomu směřovali své kroky, každý plnil určitou část úkolů. Ve svém souhrnu však takovéto ‚články‘ utvořily jednotný ‚řetězec‘, který byl završen podáním neúplného daňového přiznání s nesprávně stanovenou daní z přidané hodnoty ke škodě státu,“ stojí v rozhodnutí.

I po rozsudku zůstal v advokacii

Případ Letka Team má kořeny v roce 2007, pravomocný rozsudek padl devět let poté. I proto justice ukládala jen podmíněné tresty. Teryngel byl nejprve zproštěn obžaloby. Podmínku dostal po dřívějším zásahu Nejvyššího soudu, který případ vrátil podřízeným soudům k novému projednání.

Teryngel i po pravomocném rozsudku zůstal v advokacii. Česká advokátní komora se rozhodla nevyškrtnout jej ze seznamů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...