2. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Advokáti okrádají Brňany. Vymáhají pokuty dvakrát

Tramvaje typu Vario LF2 budou v Brně na trase linky číslo1 z kapacitních důvodů pravděpodobně jezdit dvě za sebou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaje typu Vario LF2 budou v Brně na trase linky číslo1 z kapacitních důvodů pravděpodobně jezdit dvě za sebou. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Cesta bez jízdenky v brněnské tramvaji se může černému pasažérovi pořádně prodražit. Pokud do měsíce nezaplatí tisícikorunovou pokutu, zažalují ho hned dva advokáti. Za tu samou pokutu chce advokátka Ludmila Lejnarová sedm tisíc korun, advokát Jan Válek necelých osm tisíc.

Jedním z postižených je Jaroslav N. Firma CFS, kterou zastupuje advokát Válek, mu hrozí exekucí, když nezačne po pětistovkách splácet pokutu, kterou už splatil pražské advokátce Ludmile Lejnarové. Kauza dvojího placení jedné pokuty v Brně začala před třemi lety.

ČTĚTE TAKÉ:

Advokátka Lejnarová, zastupující společnost Czech Financial Service (Czech FS), v letech 2006 až 2008 odkoupila od Dopravního podniku města Brna 29 724 tisíci korunových pohledávek a začala je vymáhat. Mezitím se firma Czech FS dostala do likvidace, neměla žádný management a letos zkrachovala. Advokátka neměla komu posílat peníze.

Ještě před svou likvidací firma Czech FS převedla svůj byznys na zcela jinou firmu, a to CFS Financial Services, tvrdí advokát CFS Jan Válka. Nástupnictví uznal i Městský soud v Brně.  Šest až sedm milionů korun, které podle Válka advokátka Lejnarová od dlužníků vybrala, ale nechtěla firmě CFS předat. Válka na advokátku dokonce dvakrát podal trestní oznámení, policie ale věc vždy odložila.

Hrozí jim i exekuce

Proto si firma na dopravním podniku vymohla seznam dlužníků, jejichž pohledávky Lejnarová koupila, a začala je žalovat a následně jim i hrozit exekucí. Dlužníci si na dvojí vymáhání stěžovali a v roce 2008 brněnský dopravní podnik s Ludmilou Lejnarovou ukončil spolupráci. Předpokládalo se, že poté už k žádnému dvojímu vymáhání nedojde.

Jak se může prodražit jízda načerno v Brně

Jízdenka 22 Kč

Pokuta 1000 Kč

Právní zastoupení vymahačské firmy 5355 Kč

Režijní paušál advokáta 2x 714 Kč

Soudní poplatek 600 Kč

Minimální náklady exekuce 7735 Kč

Celkem 15 426 Kč

„Od roku 2008 už žádné platby nevymáhám, nikoho nežaluji,“ řekla LN Lejnarová. Ale peníze z pokut, které do té doby u soudu žalovala, na její účet chodí dosud. Ještě v lednu 2011 poslal Jaroslav N. na účet advokátky Lejnarové 500 korun jako splátku dluhu. Dokládá to výpis z účtu Raiffeisenbank, který mají LN k dispozici.

Podle advokáta Jana Válka nemá Lejnarová právo pokuty inkasovat, protože tyto peníze náleží firmě CFS. Kolik dlužníků skutečně přinutila k placení, Lejnarová nesdělila. Podle advokáta Válka stihla podat zhruba 3500 žalob.

„Každý, kdo se cítí být poškozen v této kauze, se na nás může obrátit. Aby naše pomoc byla účinná, musí tak učinit co nejdříve,“ uvedla advokátka Juráčková z občanského sdružení Nedejte se.


60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?