Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co je jízdenka? Výmluvy černých pasažérů

Pasažéři ve vlaku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasažéři ve vlaku. | foto: Shutterstock

Příbuzenství s královnou nebo účast na tajné operaci zimbabwských tajných služeb patřily loni k nejoriginálnějším výmluvám černých pasažérů na britských železnicích. Nemenší originalitu projevovali neplatiči televizních poplatků, kteří se vymlouvali i na to, že mají alergii na slunce a nemohou chodit na poštu.

Asociace britských železničních společností uvedla, že každý den jezdí bez lístku na železnici 110.000 lidí a ročně tak způsobují firmám škody za asi 200 milionů liber (více než 5,5 miliardy korun). Současně asociace zveřejnila deset podle ní nejhorších výmluv přistižených černých pasažérů.

"Jsem příbuzný královny a tak nepotřebuji lístek," tvrdil jeden, zatímco další přesvědčoval revizory, že je členem zimbabwských tajných služeb a je právě na tajné misi.

"Myslel jsem, že jsem dítě až do 21 let," zkoušel štěstí dospělý cestující, který měl jen dětský lístek. "Myslel jsem, že si mě v přihrádce na zavazadla nevšimnete," přiznal neúspěšný černý pasažér, zatímco další tvrdil, že byl přesvědčen o tom, že "železnice jsou zdarma" Další výmluvy už byly přímočařejší: "Víte, kdo já jsem?" případně "Co je to jízdenka?".

S podobným seznamem přišla i společnost vybírající televizní poplatky ve Skotsku. "Od doby, co jsem měla aférku s pošťákem, nedostávám poštu a ani upomínky kvůli poplatkům," znělo jedno z vysvětlení.

"U nás se stejně na televizi nikdo nedívá kromě papouška. Uklidňuje ho to a nevytrhává si peří," vysvětlil prodlení v placení další Skot. "Nemohu jít na poštu a zaplatit televizní licenci, protože jsem alergický na slunce," tvrdil další, zatímco jiný uváděl, že nemusí platit za televizi, protože už platí za elektřinu. "Abych zaplatil poplatky, musel bych prodat televizi, a tak to nemohu udělat," vysvětloval svou situaci jeden z přistižených neplatičů.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....