Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Agassi se přiznal: Bral jsem drogy a lhal při testech

Česko

NEW YORK/PRAHA Andre Agassi odhalil temné stránky svého života. Bral drogy, nenáviděl tenis a celý život se bál násilnického otce. Vítěz osmi grandslamových titulů to přiznává ve své autobiografii s názvem Otevřeně, která vyjde 9. listopadu.

„Jsem posedlý tím, že se chci očistit,“ tvrdí Agassi v knize, jejíž úryvky přinesly americké a britské servery. „Obcházím podél domu, uklízím od sklepa až po půdu, drhnu vanu a stelu postele,“ píše devětatřicetiletý Američan, který nyní žije s manželkou Steffi Grafovou a dětmi.

Agassi bral krystalický metamphetamin (droga podobná pervitinu) v roce 1997, v době kdy se tehdy vlasatému idolu zprotivil tenis (spadl na 141. místo světového žebříčku), byl na dně a navíc procházel krizí Agassiho vztah s herečkou Brooke Shieldsovou.

S drogou ho seznámil jeho asistent, kterého Agassi v knize nazývá pouze přezdívkou Slim. „Slim vysypal trochu prášku na malý stolek, udělal lajnu a vyšňupal ji. Pak vytvořil druhou lajnu pro mě. Pak jsem se natáhl na gauč a přemýšlel jsem o Rubikonu, který jsem právě překročil. Měl jsem výčitky a pak mě zalil smutek. Ale pak přišla vlna nezměrné euforie, která mi rázem z hlavy vyhnala všechny negativní myšlenky. Nikdy před tím jsem se necítil tak živý, tak plný naděje. A nikdy jsem se necítil tak plný energie,“ píše Agassi.

Na veřejnost se nic nedostalo Jenže ATP jeho prohřešek odhalila. Jeden z Američanových vzorků byl totiž pozitivní. „Musel jsem lhát,“ přiznává Agassi. Za pozitivní test mu hrozil tříměsíční distanc, za držení drogy až pět let vězení. „Mé jméno, má kariéra, všechno bylo ohroženo. Všechno, čeho jsem dosáhl, by neznamenalo nic. Proto jsem ATP napsal omluvný dopis,“ tvrdí Agassi.

V něm ATP vyložil, že se droga dostala do jeho těla omylem. „Smíchal jsem lži a polopravdy. Napsal jsem jim, že jsem asistenta už vyhodil a že si drogu často přidával do sodovky, což byla pravda. A já že jsem jednu z těch jeho sodovek vypil. Prosil jsem o pochopení a podepsal jsem to 's upřímným pozdravem',“ sype si popel na hlavu jeden z nejlepších hráčů tenisové historie, který platí dodnes za tenisovou ikonu.

„Samozřejmě jsem se cítil hrozně. A slíbil jsem si, že ta lež za tím udělala tečku.“ ATP případ prověřila a odložila. Na veřejnost se nedostalo vůbec nic.

Agassi se o rok později vrátil na kurty a předvedl nejlepší comeback v jednom roce v historii tenisu, když se znovu probojoval do první desítky žebříčku.

V roce 1999 zvednul nad hlavu pohár mušketýrů pro vítěze Roland Garros, vyhrál také US Open a na konci roku se stal světovou jedničkou.

Autor:

Pronájem byt 1+kk, 30 m2, Staré Město
Pronájem byt 1+kk, 30 m2, Staré Město

Velehradská, Staré Město, okres Uherské Hradiště
10 000 Kč/měsíc