Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Agent nesmí provokovat

Česko

Pecinův protikorupční balíček ve vládě obstál, ale v okleštěné podobě * Korunní svědek získá beztrestnost

PRAHA Martin Pecina má za sebou první kolo v tažení proti korupci. Ministři včera výraznou většinou odsouhlasili jeho antikorupční balíček, který mimo jiné zavádí institut korunního svědka a zpřesňuje institut protikorupčního agenta.

Pecina však musel hned zkraje učinit výrazný ústupek oproti svému původnímu ambicióznímu plánu. Protikorupční agent v té podobě, jak ho včera schválila vláda, nesmí provokovat k trestné činnosti. A návrh nebudou poslanci schvalovat ve zrychleném režimu.

Ministr tak vyhověl námitkám, které jako první prezentovala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Ta od počátku upozorňovala, že stát se nesmí podílet na vytváření trestného činu. Pecina přesto trval na svém: policista musí mít možnost nabízet úplatek.

K ústupku ho přiměli až jeho kolegové z kabinetu. „Nemůže to být člověk, který vyprovokuje trestný čin, který by jinak nenastal,“ řekl včera ministr vnitra.

Danou profesi budou moci vykonávat pouze policisté. „Jakkoliv v této zemi by se jistě provokatérů i agentů našlo dost,“ zavtipkoval netradičně premiér Jan Fischer.

Antikorupční balíček nyní zamíří mezi poslance. A už teď je zřejmé, že jeho průchod sněmovnou nebude snadný. O rizicích zneužití institutu korunního svědka již dříve hovořili zástupci dvou největších stran, ODS i ČSSD. „Jde o to, jak zabránit zneužití, aby například sám organizátor trestné činnosti díky přiznání nevyklouzl,“ řekl již dříve Jeroným Tejc (ČSSD).

ODS vadí na Pecinově balíčku i další věci. Předseda Mirek Topolánek jej označil za „nesystémový a populistický“. „Vláda navrhuje zavést protikorupčního agenta v době, kdy už právní řád takový institut zná, a zatím ani nevíme, jak byl využíván,“ upozornil Pecinův předchůdce na ministerstvu Ivan Langer.

Podle Peciny však o jeho využití ani nic vědět nelze. „Ten institut nefunguje. Tak, jak je definován v zákoně, ani fungovat nemůže. Proto jsme ho zpřesnili podle mezinárodních zvyklostí tak, aby fungovat mohl,“ řekl ministr vnitra.

Průchodnost balíčku může být zkomplikována i tím, že ani vláda zřejmě není o jeho bezvadnosti přesvědčena. „Není to něco, co nás na žebříčku vnímání korupce posune nahoru,“ přiznal premiér. Nepřijetí balíčku by však prý vedlo k tomu, že by se Česko naopak mohlo v žebříčku propadnout. Fischer také připustil, že po debatě ve sněmovně očekává „zpřesnění“ vládních návrhů.

S dalšími změnami v balíčku počítá i sám jeho autor. I proto ustoupil ministr vnitra od svého původního záměru navrhnout celek antikorupčních opatření ke schválení ve zrychleném režimu.

Balíček tak ve sněmovně projde třemi čteními a bude možné k němu podávat pozměňovací návrhy. „Pokud nebude ve sněmovně vůle prosadit protikorupčního agenta a zbylé tři instituty ano, pak to klidně může projít v tomto znění,“ připustil Pecina fakt, že se zavedením agenta se poslanci nebudou muset smířit.

***

Vláda schválila

1) institut korunního svědka -ten získá beztrestnost výměnou za informace vedoucí k usvědčení pachatele trestného činu souvisejícího s korupcí 2) spolupracujícího obviněného - princip proporcionality (pachatel se dozná k trestnému činu, který nesmí být závažnější než zločin, k jehož objasnění přispěl) 3) institut protikorupčního agenta - agent nesmí čin provokovat, ale smí např. přijmout úplatek 4) použití odposlechů - rozšiřuje se možnost nasazení techniky

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!