Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

AGENT007, HONZA01. VIP značky míří do Česka

Česko

  14:42
PRAHA - V Čechách je to žhavá novinka: kdo si připlatí, na poznávací značku si již od příštího roku bude moct dát téměř cokoliv. V zahraničí je však taková praxe dávno běžná.

Populárních trabantů pocházejících z NDR je v Česku stále 21551, průměrné stáří je 43,7 roku. foto: Archiv Mafra

Po kalifornských dálnicích se v osmdesátých letech prohánělo auto s netradiční značkou. Stálo na ní břitké NASRAT. "Měla to na autě má česká známá. Využila toho, že jste si mohli na značku zvolit libovolný nápis. A protože Američani netušili, že to slovo může být hanlivé, bez problémů ho povolili,“ vzpomíná známý český režisér Jan Němec, který v té době ve Spojených státech žil.

ČTĚTE TAKÉ:


Značky na přání by mohly zaplavit i silnice v Česku. A úřady budou mít s ohlídáním cizokrajných či zašifrovaných nadávek stejné problémy jako ty americké. Ministerstvo dopravy jim sice dá jasné vodítko, ale to spolehlivě zamezí jen urážky v češtině. Pravidla také zakážou psát na značku hanlivé nebo pohoršující výrazy a texty podporující národnostní, rasovou, náboženskou či třídní nenávist.

Anketa

Plánujete si pořídit VIP poznávací značku.

Ano, konečně dostanu tu možnost 94
Ne, deset tisíc je moc 39
Ne, považuji to za naprostou zbytečnost 598

Zapovězené jsou i zkratky státních institucí nebo jiných zemí. Jinak jsou pravidla a možnosti velmi benevolentní. „Zájemce si může na značku nechat napsat text od jednoho do deseti znaků,“ popisuje Marek Illiaš z ministerstva dopravy.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Podle dopravního psychologa Aloise Hudečka je pravděpodobné, že se najdou řidiči, kteří budou chtít pravidla přelstít. Nepůjde ale podle něj o nijak početnou skupinu. V šoférech, kteří si značku pořídí, vidí psycholog lidi, kteří mají rádi prestiž a rádi se předvádějí. „Nevidím v nich ale potenciální piráty, spíš naopak. Budou dobře rozeznatelní, takže by byli sami proti sobě,“ tvrdí Hudeček.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Privátní poznávací značky v zahraničí.

Speciální značky budou mít i speciální cenu. Zatímco sada dvou tabulek s náhodným kódem přijde na 600 korun, dvě značky na přání na deset tisíc. Výnosy z prodeje značek jdou nyní výhradně do rozpočtů obcí. Ministerstvo počítá, že by se část výdělku vracela do jeho kasy. Chtělo by tím pokrýt náklady, které výroba značek spolyká.

Co byste si nechali napsat na SPZ?

Svoje tipy zasílejte na adresu rychle@lidovky.cz.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat