• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Agentury zápasí o licence

Česko

Od příštího měsíce může být 25 tisíc zaměstnanců personálních agentur bez práce. Nový zákon totiž nejspíš způsobí, že agentury ztratí licence.

PRAHA Personálním agenturám v České republice hrozí koncem března zánik. Podle nového zákona přijatého v rámci úsporného balíčku se musejí pojistit do konce měsíce proti vlastnímu úpadku, jinak jim stát odebere licenci. Jenomže tento typ pojištění nabízí jen jedna pojišťovna, ostatní váhají.

„V celé Evropské unii nic podobného neexistuje a bylo by velice problematické takový produkt vytvořit. Není to v silách seriózní pojišťovny,“ řekla LN Markéta Stžíková z pojišťovací společnosti Atradius. Právě tato společnost společně s Českou podnikatelskou pojišťovnou zkoušela personálním agenturám posílat dotazníky, na jejichž základě chtěly produkt vytvořit.

„Na přípravě odpovídajícího produktu pro naše stávající i potenciální klienty pracujeme. Času je bohužel velmi málo, sbíráme informace a vedeme jednání se zástupci Asociace poskytovatelů personálních služeb,“ tvrdí Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Problémem, na který personální agentury upozorňují skrze své asociace, je, že pokud by se agentura pojistila proti úpadku, byla by vlastně pojištěna hned dvakrát.

„Agentury práce jako zaměstnavatelé i agenturní pracovníci jako zaměstnanci platí ze svých výdělků sociální pojištění. Tím se pojišťují i pro případ úpadku zaměstnavatele, který jim nebude schopen vyplatit dlužné mzdy. Pak jim je vyplatí úřad práce, stejně jako dále podporu v nezaměstnanosti. Zákon chce po agenturách práce, aby si pojistily totéž podruhé. Dvojí pojistné plnění zákon ovšem zakazuje,“ vysvětluje Radovan Burkovič, prezident asociace personálních agentur.

Jediná pojišťovna, která tak v současnosti produkt nabízí, je Slavie. Ta se dvojího pojištění neobává, snaží se jen vyhovět novému zákonu. „Je to dotaz na ministerstvo práce a sociálních věcí, proč schvaluje zákony, které jsou v rozporu s dalšími,“ reaguje Martina Traganová z pojišťovny Slavie. Pokud by ale Slavie skutečně uzavřela pojištění s nějakou personální agenturou, může být agenturou zažalovaná za nezákonné obohacování.

„Pojistná událost nemůže totiž nikdy nastat,“ tvrdí Burkovič.

Personální agentury tak mají několik posledních dní, než jim ze zákona zanikne licence k provozování činnosti. Pokud se do konce měsíce problém nevyřeší, zanikne celé odvětí, a o práci tak přijde 25 tisíc lidí. Do problémů by se dostala i většina firem, které služby personálních agentur využívají. Podle zdroje LN má například Škoda Auto zhruba 12 procent veškeré pracovní síly v Česku pronajatých od personálních agentur.

„Změna zákona není v takto krátkém časovém úseku možná, ale iniciujeme legislativní kroky pro co nejrychlejší změnu v nejbližším možném termínu,“ říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka personální agentury Manpower ČR a SR a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb. Další pojišťovny podle ní s nejvyšší pravděpodobností nestihnou požadovaný produkt vytvořit.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás