Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Akademický souboj ovládla pravice. Pedagog Růžička rozdrtil Bělohradského

Česko

  15:30
PRAHA - Pravicová nadvláda na Praze 6 potrvá. Ostře sledovaný akademický souboj o senátorské křeslo mezi Jiřím Růžičkou a Václavem Bělohradským vyhrál podle očekávání prvně jmenovaný. Kandidát za TOP 09 a Starosty a nezávislé porazil svého soka jednoznačně, získal přes 72 procent hlasů.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN) zatím zastoupil Jaroslava Kuberu ve vedení Senátu. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ostře sledovaný souboj ‚těžkých vah‘ na Praze 6 vyhrál pedagog Růžička. Postupuje i Bělohradský

V obvodu, kde se doposud vždy radovala z vítězství pravice, se do druhého kola poprvé v historii probil zástupce levicové strany. Společný kandidát sociální demokracie a Strany zelených Václav Bělohradský ale ve finálovém duelu zůstal proti favorizovanému Jiřímu Růžičkovi (TOP 09+STAN+KDU-ČSL) naprosto bez šance. Dlouholetý pedagog a ředitel gymnázia Jana Keplera získal hlasy přes 70 procent voličů, čímž potvrdil svou výchozí pozici z úvodního kola. V horní komoře Parlamentu nahradí po jednom volebním období občanského demokrata Petra Bratského.

Jiří Růžička, který kandidoval za Top 09 slaví v restauraci U veverky
Jiří Růžička

Senátní volby v Praze 6 patřily letos k nejsledovanějším v celé republice, o čemž vypovídá i volební účast. Ta se pohybovala mírně nad hranicí 23 procent, v porovnání s celorepublikovými hodnoty jde o nadprůměrné číslo. Minulý týden za sebou oba kandidáti v prvním kole nechali několik veřejně známých osobností, jako je tanečník Vlastimil Harapes (ANO), disident František „Čuňas“ Stárek (ODS) či bývalý generální ředitel společnosti Sazka Aleš Hušák (NEZ).

V minulosti se v pětadvacátém volebním okrsku radovaly z vítěství pouze pravicové strany a to i v časech, kdy je celostátně poráželi socialisté. Po vítězství tehdejšího pražského primátora Jana Koukala (v té době ODS) v roce 1996, následovala prvenství Jana Rumla (tehdy US-DEU a Čtyřkoalice) a později Karla Schwarzenberga (tehdy ODA a US-DEU).

Autor: