Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Výsledek voleb: drtivá výhra lidovců, nevytěžené šance ANO a špatný den pro ČSSD

Česko

  16:53
PRAHA - Letošní senátní volby mají po sečtení všech volebních okrsků jasného vítěze: vládní KDU-ČSL, která získala 8 z 27 senátorských křesel. ANO s třemi senátory může vnímat výsledek voleb jako promarněnou příležitost, do druhého kola totiž postoupilo čtrnáct kandidátů. Debaklem jsou pak pro ČSSD, která i přes zisk dvou mandátů ztratila v Senátu sedm míst.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s ministrem kultury Danielem Hermanem. foto:  František Vlček, MAFRA

Přestože obhajovali jen dva mandáty, získali lidovci celých osm z 27 nových senátorských křesel, z toho pět samostatně. Zbývající tři kandidáti měli i podporu dalších stran. Navázali tak na svůj úspěch v rámci někdejší čtyřkoalice. Podle předsedy strany Pavla Bělobrádka je za vítězstvím v letošních volbách hlavně úspěch samotných kandidátů. „Vítězily osobnosti,“ řekl ČTK po sečtení většiny hlasů. KDU-ČSL tak vyhrála senátní volby.

„Značka KDU-ČSL má určitou hodnotu, ať už ideovou, či věcnou,“ řekl Bělobrádek novinářům. Dobrou strategií podle něj bylo spojit se s dalšími politickými subjekty.

Andrej Babiš po Senátních volbách.
Andrej Babiš sleduje výsledky voleb.

Po třech mandátech získaly v senátních volbách ANO a ODS. ANO přitom mířilo do druhého kola volby se čtrnácti kandidáty. Lídr ANO Andrej Babiš měl od voleb větší očekávání. „Mám radost ze získání mandátu hlavně pana Větrovského. Osobně jsem čekal pět mandátů, že vyhraje i paní Válková a pan Brázdil,“ řekl Babiš na povolební tiskové konferenci. „Senátní volby jsou čistě o osobnostech a musíme se nad tím zamyslet. Nemluvím o úspěchu,“ dodal.

Senátní volby 2016

ČSSD vyhrála jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09, Starostové a Severočeši.cz. Pro sociální demokraty dopadly špatně oba z ostře sledovaných volebních duelů - střet ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka se starostou Tábora Jaroslavem Větrovským (ANO), který získal 59,83 procenta hlasů, a boj sázkovými kancelářemi favorizovaného Zdeňka Škromacha o obhájení senátorského postu v obvodu Hodonín, který vyhrála starostka obce Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Přes zisk dvou mandátů tak musí sociální demokraté počítat se ztrátou sedmi senátorských křesel. I po obměně senátorů však ČSSD zůstane stranou s nejvíce křesly v horní komoře Parlamentu.

Výsledek druhého kola poznamenala historicky nejnižší účast. K volebním urnám přišlo v pátek a v sobotu, tedy v obou dnech voleb, jen 15,4 % oprávněných voličů.

Výsledky senátních voleb - nové složení senátu

„Mrzí nás v sociální demokracii, že volební účast byla mimořádně nízká,“ řekl během tiskové konference ČSSD po sečtení všech hlasů premiér Bohuslav Sobotka.

„Nízká volební účast bude pro nás všechny velkým mementem a velkou výzvou. Upřímně řečeno, nevím, co s tím,“ komentoval neúčast drtivé většiny oprávněných voličů předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jehož strana získala dva mandáty. „Nízká volební účast je něco, co demokracii ohrožuje, a demokracie je příliš drahá věc na to, abychom se s tím smířili,“ dodal.

Autoři: ,