Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Mládek souboj o Senát nezvládl. Své ministerské křeslo nabídnu, říká

Česko

  15:11aktualizováno  18:49
PRAHA - Česká republika může mít velmi brzy nového šéfa Ministerstva průmyslu a obchodu. Současný ministr Jan Mládek po neúspěchu v senátních volbách, kdy v Táboře prohrál boj o místo v horní komoře Parlamentu s Jaroslavem Větrovským, dodrží slib o nabídnutí své vládní funkce. V sobotu to po sečtení hlasů řekl serveru iDnes.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. foto: MAFRA - IVETA LHOTSKÁMAFRA

Druhé kolo senátních voleb vyznělo v okrsku Tábor jednoznačně pro starostu obce Mladá Vožice Jaroslava Větrovského (ANO). Pro něj se po sečtení všech hlasů vyslovilo necelých 59,83 procent voličů. Před sociálním demokratem Janem Mládkem udržel velký náskok necelých 20 procentních bodů. S přehledem si tak zajistit post senátor pro nadcházejících šest let. Mládek tak nejspíš přijde o post ministra průmyslu a obchodu. Na Táborsku přišla k volebním urnám necelá pětina oprávněných voličů, přesněji 17,37 procent.

„Chtěl bych říci, že s obrovskou pokorou poděkuji všem voličům, kteří přišli k volbám, dali hlas mně a všem kolegům, kteří kandidovali za hnutí ANO. Pevně doufám, že se budeme v Senátu pracovat tak, jak se v Senátu pracovat má,“ řekl Větrovský.

Začíná dohodovací řízení stran vládní koalice o reformě policejní struktury.
Jaroslav Větrovský

V třináctém volebním obvodu pravděpodobně nahradí současného senátora Pavla Eyberta (ODS), který v horní komoře Parlamentu působil dvacet let. Eybert, který proslul jako aktivní politický organizátor stavby dálnice D3 a D4 z Prahy do jižních Čech, se ale letos rozhodl poprvé od vzniku Senátu v roce 1996 nekandidovat.

Starosta Mladé Vožice si vysloužil největší podporu voličů již v prvním kole, kdy se pro něj vyslovilo 6882 lidí. Mládek za ním tehdy zaostal o pouhých 88 hlasů, čímž se oba aktéři postarali o vůbec nejtěsnější rozdíl mezi finalisty v celé republice. Ve druhém kole se tak očekával vyrovnaný souboj, na nějž nakonec nedošlo. Klíčovou roli ve finálovém duelu sehráli pravděpodobně podporovatelé současného táborského starosty Jiřího Fišera, třetího v úvodním kole.

Jaroslav Větrovský před novináři po vítězném duelu s Janem Mládkem

Že Mládek hraje takřka o všechno se vědělo již před samotnými volbami. Ministr takhle dramaticky situaci nastavil sám. Už v únoru jihočeský sociální demokrat uvedl, že v případě prohry v senátních volbách nabídne rezignaci.

Minulou sobotu se nechal slyšet, že pakliže neuspěje, dá k dispozici svou vládní funkci. „Nechci přidělávat problémy ani straně, ani předsedovi, bude to na něm,“ řekl novinářům. Svůj slib hodlá dodržet i po zveřejnění výsledků. „Platí, že vzhledem k prohře nabídnu své ministerské křeslo, ale zatím jsem tak ještě neučinil,“ uvedl Mládek pro server iDnes.cz.

Předseda strany ČSSD Bohuslav Sobotka po sečtení výsledků na tiskové konferenci prohlásil, že nabízená rezignace pro něj není téma, Jana Mládka považuje za zkušeného ministra. Podle dřívějších informací Lidových novin ale Sobotka jeho rezignaci přijme.

Nahradí ho Prouza?

Senátní volby 2016

Mládkovo odvolání viselo ve vzduchu od loňského dubna, ale zatím se pokaždé zachránil. Nejblíže konci na ministerstvu byl loni v létě, kdy ho Sobotka na osobní schůzce vyzval, aby funkci položil. Mládek odmítl a premiér mu uložil úkol, ať zapracuje na své mediální prezentaci a do témat těžkého průmyslu zahrne i moderní agendu.

Digitální ekonomika a rozvoj vysokorychlostního internetu nejsou oblasti, ve kterých by tradičněji založený Mládek exceloval, zato je zosobňuje státní tajemník pro evropské záležitosti a vládní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza. Ten však nikdy nechtěl informace o tom, že má Mládka nahradit, komentovat. Nicméně tento plán není tajemstvím v ČSSD, na ministerstvu průmyslu ani na Úřadu vlády ČR.

Prouzův přesun přes řeku do budovy Na Františku je podle informací LN součástí plánu okolo sněmovních voleb v příštím roce. ČSSD má potíže oslovit pražské voliče, kteří k levicovým partajím moc neinklinují, a zatím se nedařilo najít vhodného kandidáta, který by specifické voličstvo hlavního města zaujal. Úkolu dobýt Prahu se má tentokrát ujmout právě Prouza a stanout v čele pražské kandidátky ČSSD. Přípravy na tuto strategii už se nějaký čas odehrávají. Loni v létě státní tajemník přijal oranžovou stranickou knížku a jeho jmenování do ministerské funkce má být dalším krokem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!