Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostře sledovaný souboj ‚těžkých vah‘ na Praze 6 vyhrál pedagog Růžička. Postupuje i Bělohradský

Česko

  16:05aktualizováno  17:07
PRAHA - Nejsledovanější souboj senátních voleb má jednoznačného vítěze. Na Praze 6 vyhrál první kolo Jiří Růžička, dlouholetý ředitel gymnázia Jana Keplera, který hájí barvy TOP 09. Do druhého kola postoupil i filozof Václav Bělohradský. Neuspěl Vlastimil Harapes a zcela propadl Aleš Hušák.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN) zatím zastoupil Jaroslava Kuberu ve vedení Senátu. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pravicová nadvláda v Praze 6 nejspíše potrvá. První kolo ostře sledovaných senátních voleb v tomto obvodu totiž jednoznačným způsobem vyhrál Jiří Růžička, kandidát za TOP 09 a Starosty a nezávislé s podporou KDU-ČSL. Dlouholetý ředitel gymnázia Jana Keplera získal přes 42 procent voličů.

VÝSLEDKY NAJDETE ZDE:

Senátní volby v Praze 6 patřily letos k nejsledovanějším v celé republice. V minulosti se v nich doposud vždy radovaly z vítěství pravicové strany a to i v časech, kdy je celostátně poráželi socialisté. Po vítězství tehdejší pražského primátora Jana Koukala (tehdy ODS) v roce 1996, následovala prvenství Jana Rumla (tehdy US-DEU a Čtyřkoalice) a později Karla Schwarzenberga (tehdy ODA a US-DEU). Nyní po jednom volebním období končí senátor Petr Bratský (ODS).

Václav Bělohradský za ČSSD postupuje do 2. kola senátních voleb v Praze 6
Vlastimil Harapes s Helenou Válkovou čekají na výsledky voleb.

Výsledky úvodního kola letošních voleb prozatím nasvědčují, že jinak by tomu nemělo být ani v budoucnu. Voliči zatím totiž jednoznačně nejvíce podporují dlouholetého pedagoga Jiřího Růžičku, kandidujícího za TOP 09 a Starosty a Nezávislé (STAN) s podporou KDU-ČSL. Po sečtení všech hlasů se pro něj vyslovilo přes 42 procent hlasujících. Před svými konkurenty drží Růžička drtivý náskok. Druhý Václav Bělohradský, kandidát sociální demokracie a Strany Zelených, zaostal o 25 procent hlasů.

„Samozřejmě mě to těší. Zvlášť jako člověka, který je v politice nováček a amatér,“ komentoval výsledky Růžička. „Takový náskok jsem nečekal, spíš jsem doufal, že to bude slušný výsledek. Jsem spokojený.“

Souboj o post druhého postupujícího do druhého kola byl vyrovnanější. Za filozofem Bělohradským, pro nějž hlasovalo 17 procent voličů, se držela dvojice Vlastimil Harapes (ANO) a František „Čuňas“ Stárek, na něhož v cestě za obhajobou senátorské mandátu vsadili občanští demokraté a kterého podpořila i Strana svobodných občanů. Nakonec na Bělohradského ztratili čtyři procentní body. Za nimi na pátém místě s podporou šesti procent figuroval komunista Pavel Franěk.

„Jsem šťastný, protože levice na Praze 6 nikdy nebyla v druhém kole,“ uvedl Bělohradský. Podle něj je ale jeho úspěch v druhém kole jen hypotetický. „Zdůrazňuji, že můj případný a nepravděpodobný úspěch ve druhém kole by mohl nestat jen tehdy, pokud zaujmu voliče pana Harapese nebo pana Stárka,“ dodal Bělohradský.

Zájem o senátní volby v pětadvacátém okrsku vzbudila také kandidatura další veřejně známé osobnosti, bývalého generálního ředitele společnosti Sazka Aleš Hušák, který kandidoval do Senátu za Nezávislé. Jeho přítomnost pořadím nezamíchala. Hušák s necelým jedním procent hlasů totálně propadl a skončil poslední.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat