Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Do koksovny v Ostravě vnikli ekologičtí aktivisté, policisté je zajistili

Česko

  10:11aktualizováno  15:46
V sobotu ráno proniklo zhruba 60 klimatických aktivistů do areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Svým činem chtěli upozornit na to, že koksovna podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. Mluvčí koksovny tato tvrzení odmítl. Policisté aktivisty postupně zajistili a převezli na služebnu ke zjištění totožnosti a podání vysvětlení.

Podle redaktora MF DNES policisté začali aktivisty vynášet z koksovny do připravených vozů kolem půl dvanácté dopoledne. Následně je převezli na služebnu. Což později potvrdila policie na Twitteru.

Další skupina aktivistů byla několik hodin na střeše jedné z budov. Opakovaně s nimi komunikovala nejen policie, ale i zástupci firmy. Před druhou hodinou slezli ze střechy a policisté je taktéž převezli na služebnu.

„Už tam nikdo nezůstává, vezli se ke zjištění totožnosti. Celkově v areálu bylo lehce přes 60 aktivistů,“ řekla iDNES.cz krajská mluvčí policie Pavla Jiroušková.

Policisté do areálu koksovny vyjížděli po oznámení po deváté hodině. S aktivisty komunikovali členové antikonfliktního týmu. Na místě byla i ostraha areálu. Aktivisté se účastní klimakempu poblíž Ostravy, které pořádá hnutí Limity jsme my.

Šest aktivistů dopoledne vylezlo na plynojem, ale pracovníci bezpečnostní agentury je přesvědčili, aby slezli dolů.

Areál dopoledne opustila část lidí, kteří zajišťovali hudební doprovod protestujícím. Na místo proto dorazili policejní těžkooděnci.

Lidé na sobě měli bílé kombinézy, bubnovali a drželi transparenty s nápisy například „Za budoucnost bez uhlí“ či „Zdanit bohaté“. V tiskové zprávě hnutí Limity jsme my, uvedlo, že kromě vchodu do areálu chtělo zablokovat nákladiště, odkud se koks odváží po železnici.

Koksovna po celou dobu fungovala dál, z bezpečnostních důvodů ale kvůli protestu omezila manipulaci s koksem po areálu.

Chceme koksovnu zavřít

„Jsme tady, protože koksovnu považujeme za jeden z hlavních důvodů, proč se například lidé stěhují z kraje. Považujeme ji za přispěvatele ke klimatické krizi a zároveň je dokázáno, že ničí zdraví místních lidí emisemi benzo(a)pyrenu, který je karcinogenní. Je to vlastně objekt fosilní infrastruktury, vůči které se velmi ostře vymezujeme a nechceme, aby tady byla. Chceme koksovnu zavřít a chceme, aby pracovní místa v koksovně byla nahrazena zelenými pracovními místy v nějaké ekologičtější, udržitelnější infrastruktuře,“ řekla novinářům mluvčí protestu Hedvika Stachovcová.

Mluvčí OKK Koksovny Jindřich Vaněk označil protest aktivistů za zbytečný krok. „Například rozptylová studie, kterou si nechalo udělat město Ostrava v minulých týdnech, prokázala, že náš vliv (na znečištění ovzduší), je minimální. My se snažíme se všemi otevřeně komunikovat, investovat do proekologických opatření a chovat se obecně jako dobrý soused,“ řekl.

Dodal, že aktivisté by mohli v Ostravě najít mnoho jiných cílů, které znečišťují ovzduší mnohem více než koksovna. Podle něj to dokazují i žebříčky největších znečišťovatelů ovzduší, které zveřejňuje nezisková organizace Arnika. Podle Vaňka chce firma vést otevřený dialog a nechce se uchýlit k omezování práva na vyjádření názoru.

„To, že někdo vnikl do našeho areálu, je samozřejmě porušení zákona a my se proti němu budeme muset ohradit. Nicméně prozatím jsme žádné aktivní kroky ani s policií nedělali a snažíme se to řešit s naší ochrannou službou,“ dodal.

OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho v loňském roce vyprodukovala 717,8 kilotuny.

Klimakemp pořádá organizace Limity jsme my od 3. do 9. října poblíž Ostravy. Hnutí pořádá podobné kempy od roku 2017, kdy se snaží upozornit na ekologické problémy a zastavit těžbu uhlí a konec jeho spalování.

Autoři: ,