Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidé protestovali proti kácení letitého javoru na pražském nábřeží. Místo se má vydláždit

Aktivisté protestovali kvůli kácení javoru stříbrného, který se nachází na pražském Smetanově nábřeží. Na jeho místě má být 12.3.2021, PRAHA, Smetanovo nábřeží u Karlových lázní. Protestní shromáždění proti kácení javoru stříbrného na pražském Smetanově nábřeží, místo něj má vzniknout projekt spojující náměstíčko s Vltavou skrze tunel. foto: Michal Turek, MAFRA

Praha - Asi padesát lidí v pátek v Praze na Smetanově nábřeží demonstrovalo proti plánu radnice Prahy 1 pokácet vzrostlý javor stříbrný. Má ustoupit plánu vydláždit nyní zatravněné prostranství u tramvajové zastávky Karlovy lázně a vybudovat průchod pod silnicí k řece. Plácek v pátek začali pracovníci stavební firmy oplocovat, přesný termín kácení radnice nesdělila.
  10:38aktualizováno  14:48

Je možné, že se protestující pokusí poražení letitého stromu zabránit. K otázce se dnes mimořádně sešla rada hlavního města. Kácení Praha 1 prozatím odložila, o řešení se bude dále jednat.

Praha 1 plánuje trojúhelníkové zatravněné prostranství vydláždit, kromě javoru má být pokácen i jeden další strom. Dále by mělo být zpřístupněno tzv. čapadlo, tedy průchod nábřežní zdí k Vltavě. Na řece za průchodem má vzniknout vyhlídkové molo, v budoucnu pak i lávky, které umožní jít „po řece“ podél nábřeží.

Došlo i na menší potyčku s policií. Na místo bylo přivoláno asi deset policistů.
Protestující na pražském Smetanově nábřeží.

Lidé se v pátek u stromu začali scházet už před 08:00, podle organizátora a opozičního zastupitele Prahy 1 Petra Kučery (Zelení) proto, že není jasné, kdy se má strom pokácet. Podle posledních informací však již začaly práce na přípravě budoucího staveniště. Kučera uvedl, že petici proti kácení k dnešku podpořilo asi 1300 lidí a zřejmě se také podaří sehnat dost podpisů zastupitelů ke svolání mimořádného jednání zastupitelstva Prahy 1.

Dřevěná podlaha, pódium či stánky s občerstvením. Praha připravila další úpravy na Smetanově nábřeží

Poslanec, starosta Prahy 7 a předseda klubu Prahy Sobě v pražském zastupitelstvu Jan Čižinský na shromáždění vyzval starostu Prahy 1 Petra Hejmu (STAN), aby s kácením počkal, než se k projektu vyjádří vedení Prahy. Hlavní město podle něj vlastní čapadlo, a radnice tak potřebuje součinnost magistrátu. „Jsem přesvědčen o tom, že projekt, který začne kácením vzrostlého stromu, je špatným projektem,“ řekl Čižinský. Dodal, že navrhne projednání otázky na pondělním zasedání rady hlavního města.

Rada se k tomu nicméně podle informací sešla již v pátek, na jednání se vyjádřil starosta Prahy 1 Hejma v tom smyslu, že se kácení pozastaví do 26. března a bude se dále jednat o možnosti alternativního řešení. Platnost povolení ke kácení je do 30. března. „Vnímám vzrušenou debatu, která se v posledních dnech rozběhla na sociálních sítích v souvislosti se zahájením revitalizace a zpřístupnění čapadla u Novotného lávky. Proto jsem rozhodl nyní odložit kácení stromu na Smetanově nábřeží, aby mohl být prostor pro jednání se zástupci hlavního města i s občany,“ uvedl Hejma.

V Jelením příkopu se stromy kvůli jeřábu kácet nebudou, vyvrátil Zeman tvrzení Hřiba. Vyzval primátora k omluvě

Jeden z organizátorů protestu Vít Masare (Zelení) uvedl, že lidé mají kontrolovat sociální sítě a další komunikační kanály, aby se dozvěděli o aktuální situaci. Strom podle něj budou monitorovat lidé, kteří na něj mají výhled ze svých oken, takže se o případném zahájení kácení odpůrci hned dozvědí. Je možné, že se budou na místě snažit poražení stromu zabránit.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) dříve uvedl, že strom je poškozený a že radnice ho nahradí novým. Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo dnes neřekl, kdy by se mělo s kácením javoru začít. „Lidé se mohou těšit na novou a podstatně krásnější podobu tohoto místa, včetně nového vzrostlého stromu a historického čapadla. Vše by mělo být hotovo do konce tohoto roku,“ napsal pouze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!