Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté přetírali známý růžový tank nazeleno, policie tři zadržela

Česko

  8:02aktualizováno  17:49
BRNO - Členové brněnského vojenského klubu v sobotu přemalovali nazeleno část růžového tanku, který je instalovaný jako artefakt na Komenského náměstí v Brně. Tři z nich policie zadržela. Tank je nyní nově ohrazený provazy.

Setkání občanů u Růžového tanku. foto: Marie Stránská, MAFRA

Uvedl to server iRozhlas.cz.„V souvislosti s incidentem u tanku jsme zajistili tři muže, kteří v současné době podávají k události vysvětlení. Žádná škoda v souvislosti s jejich jednáním nenastala,“ řekl serveru policejní mluvčí Pavel Šváb.

Známý růžový tank míří z Lešan na výstavu do Brna

Autor díla David Černý serveru řekl, že po 25 letech se v podstatě legitimizuje ruský vliv a uznává ruský nárok na tuto zemi. „To je pro mě symbol, že to chce někdo přetřít zpátky na zelenou. Na zelenou barvu, která tomu tanku patřila, neboť ten tank byl opravdu symbolem okupačních vojsk a ničím jiným,“ uvedl umělec.

V krátké době jde o druhý incident v souvislosti s růžovým tankem. Pokuta až 30 000 korun hrozí skupině lidí, která ho ve čtvrtek večer překryla modrou plachtou. Na plachtě byl nápis Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se také k akci přihlásilo na Facebooku.

Setkání občanů u Růžového tanku.
Setkání občanů u Růžového tanku.

Plachtu po dohodě s Moravskou galerií sejmuli strážníci, kteří počínání skupiny lidí pozorovali prostřednictvím kamerového systému. Když hlídka dorazila na místo, byla skupina už pryč. Městská policie podle mluvčího Jakuba Ghanema případ postoupí do správního řízení, tedy zřejmě přestupkové komisi části Brno-střed.

Tank kdysi stál v Praze na Smíchově jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Po vrácení do původního stavu jej znovu narůžovo natřela skupina poslanců Federálního shromáždění.

Galerie nechala tank nově obehnat zábranou v podobě provazu. „Jde o provizorní ohrazení, které je u většinového zájemce o dílo dostatečnou bariérou, že dovnitř se nevstupuje. Lépe si také uvědomí, že jde o uměleckou instalaci,“ uvedl Press.

Skupině lidí, kteří tank minulý týden překryli plachtou, hrozí pokuta až 30 000 korun. Městská policie případ podle mluvčího Jakuba Ghanema totiž postoupí do správního řízení, tedy zřejmě přestupkové komisi Brno-střed. Policie se ale zabývá aktivisty, kteří v sobotu začali tank natírat nazeleno, tři z nich policistům podávali vysvětlení.

„Věcí se dále zabýváme, škoda, alespoň předběžně, žádná nevznikla,“ řekl v neděli policejní mluvčí Pavel Šváb.

Autor: