Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Růžový tank přetřeli nazeleno a překryli plachtou. Zůstanou bez trestu, rozhodl úřad

Česko

  11:00
BRNO/PRAHA - Úřad městské části Brno-střed uzavřel tři přestupky týkající se znehodnocení růžové tanku, který je instalovaný jako artefakt na místním Komenského náměstí. Tři členové brněnského vojenského klubu, kteří tank v květnu přemalovali nazeleno, vyváznou bez trestu, neboť jej dle radnice nijak nepoškodili. Pokutu nedostanou ani aktivisté, kteří stroj překryli modrou plachtou.

Přetírání růžového tanku nazeleno se obešlo bez trestu. foto: Marie Stránská, MAFRA

Zástupci vojenského klubu přemalovali část tanku nazeleno, protože se jim nelíbí jeho současná podoba. Chtěli jej tak odít do původní barvy.

Aktivisté přetírali známý růžový tank nazeleno, policie tři zadržela

„Nesouhlasíme s tím, aby tento kus historické techniky, který byl od června 1945 součástí piety pomníku připomínajícího více než 150 tisíc padlých rudoarmějců při osvobozování Československa, byl zneužíván pro něj nedůstojnou růžovou barvou,“ vysvětlovali tehdy.

Zástupci brněnského vojenského klubu během přetírání růžového tanku nazeleno.
Přetírání růžového tanku nazeleno.

Zelenou temperovou barvou se jim podařilo natřít pravý a levý blatník historického vozidla. Malování přerušili až přivolaní policisté, kteří zadrželi tři lidi a případ po vyšetřování postoupili přestupkové komisi.

„Legitimizace ruského vlivu na Česko“

Úřad městské části Brno-střed, který se incidentem zabýval, nyní dospěl k závěru, že „malíře“ nikterak nepotrestá, jak se podařilo zjistit serveru Lidovky.cz.

„Vzhledem k tomu, že byla barva omyvatelná, došlo k jejímu odstranění a nedošlo tak k žádné škodě, ani zde nebyla shledána zásadní společenská škodlivost, byl tento přestupek odložen bez udělení pokuty,“ odůvodnila mluvčí úřadu Kateřina Dobešová.

Autor růžového tanku David Černý již dříve označil akci příslušníků vojenského klubu za legitimizaci ruského vlivu a jeho uznání na naší zemi. Zelený tank byl dle jeho slov symbolem okupačních vojsk.

„Je zvláštní, že po 25 letech, kdy jsme si mysleli, že jsme se komunismu zbavili, je zcela legitimní sympatizovat s proruskými postoji po tom, co tady předvedli současný a minulý prezident. Nějakým způsobem tady ruskou účast, ruské špiony a ruské všechno podporují. Třeba se postaví znova Stalinův pomník,“ řekl umělec pro iRozhlas.cz, který tehdy o incidentu informoval jako první.

Autor růžového tanku David Černý.

Selfie na tanku narušil pád

VIDEO: Fotil selfie na hlavni růžového tanku v Brně. Z výšky se zřítil a zranil se

V souvislosti s ruským tankem se úřad v Brně-střed zabýval ještě dalšími dvěma přestupky. V prvním případě byl na hlavni tanku zavěšený pletený transparent o velikosti 200 krát 30 centimetrů.

V tom druhém byl stroj překrytý modrou plachtou s nápisem Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se také k akci později přihlásilo na Facebooku. „Tyto přestupky ale byly z důvodu nezjištění konkrétního pachatele odloženy,“ uvedla Dobešová pro Lidovky.cz.

„Nesouhlasíme s tím, aby tento kus historické technicky, který byl od června...

Skupině lidí, která tank plachtou přikryla, přitom hrozila pokuta až 30 tisíc korun. Její počínání zaznamenali strážníci díky kamerovému systému. Když ovšem dorazili na místo, skupina byla již pryč.

Především na počátku poutalo obrněné vozidlo vyvedené v netypické barvě pozornost mnoha kolemjdoucích. Ke kuriózní nehodě došlo 18. května, kdy si jeden mladík chtěl na tanku pořídit selfie fotografii, ale neudržel rovnováhu a z téměř třímetrové výšky spadl na zem. Zdravotníci ho s lehkým poraněním hlavy převezli do nemocnice.

Růžový tank je v Brně od poloviny května v rámci výstavy Kmeny 90 v Moravské galerii. Do Vojenského technického muzea v pražských Lešanech se měl původně vrátit 11. července, v jihomoravské metropoli však zůstane nakonec až do září.

Galerie jej v návaznosti na zmiňované incidenty nechala preventivně oohradit provazy. Případných nových protestů se ale neobává, situace se podle jejích zástupců uklidnila.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat