1. června 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivistky musely nahé na stanici dělat dřepy. Podle zákona, tvrdí policie

Aktivisté lezou přes plot na zahradu Kliniky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté lezou přes plot na zahradu Kliniky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Musely jsme se svléknout a nahé dělat dřepy, kritizovaly aktivistky z Kliniky práci policie. Ta ale podle všeho postupovala podle zákona. Nikdo z postižených navíc zatím nepodal stížnost.

„Policistka v civilu mě zavedla do vykachličkované místnosti s kanálkem v podlaze a kamerou nad dveřmi. Tam jsem si musela svléknout vše, od gumičky do vlasů po spodní prádlo, vzala mi i tkaničky od bot. Úplně nahá jsem musela rozpažit a před policistkou se několikrát otočit dokola a zády k ní udělat tři dřepy,“ tvrdí aktivistka Jana Němcová, kterou policisté přivedli na stanici poté, co odmítla opustit minulé úterý centrum Klinika. Tam totiž někdo anonymně nahlásil bombu a policie se rozhodla, že dům vyklidí.

Policie se brání, že jednala podle zákona. „Dle vámi popsaného se jedná o bezpečnostní prohlídku, která je při takovýchto situacích běžná. Nejedná se o nic mimořádného,“ řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Hulan.

Stejného názoru je i vedoucí katedry policejních činností na policejní akademii Kamil Pavlíček. „Vždy (prohlídka, při níž se musí zadržená osoba svléknout - poz. red.) se udělat nemusí. To je ale na rozhodnutí policie a určité hlídky, která to provádí,“ upozorňuje Pavlíček.

Noční zásah na Klinice.
Aktivisté na Twitteru dokonce tvrdí, že si „bombu policie zřejmě vymyslela“, a...

Podle zákona musí být taková prohlídka provedena osobou stejného pohlaví, která musí z hygienických důvodů použít gumové rukavice. Kamera v místnosti pak slouží v případě stížnosti jako důkaz.

„Tato kamera nemá okamžitý pohledový výstup právě proto, aby nemohly být kontrolované osoby jakkoliv dehonestovány. Záběry takovýchto kamer jsou ukládány na úložiště, které je jednoznačně zajištěno proti jakémukoliv zneužití v souladu se zákonem,“ popsal Hulan.

Kritika bez stížnosti

I když je prohlídka provedena legálně a podle předpisů, může kdokoliv podat stížnost. I přes kritiku aktivistek však policie doteď žádnou nezaznamenala. Celá věc se přitom odehrála už minulé úterý. „Ta osoba si může podat stížnost, třeba že se jí prohlídka nezdá. Nebo si může stěžovat, jak byla provedena,“ míní Pavlíček.

Obyvatelé centra Klinika kritizovali i postup policie během vyklízení objektu. Tvrdí, že těžkooděnci udělali v objektu nepořádek a rozbili některé věci.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!