Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Albertov bude patřit studentům, Zeman stráví 17. listopad v Lánech

Česko

  7:46aktualizováno  10:55
PRAHA - Češi si připomenou historické události spojené se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc.

Premiér Bohuslav Sobotka během dne 17. listopadu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zeman ať zůstane v Lánech, přejí si ‚zemanovci’. Mluvit chtějí i o chemtrails

V Praze se chystají desítky akcí, mezi nimi demonstrace, shromáždění a pochody, ale také kulturní happeningy a karnevalové průvody. Albertov bude tentokrát patřit studentům, kteří tam loni nebyli vpuštěni kvůli účasti prezidenta Miloše Zemana na protiislámském shromáždění. Prezident Zeman se letos žádných oficiálních oslav nezúčastní, bude na zámku v Lánech. Vzpomínkové akce jsou na čtvrtek naplánovány také na řadě dalších míst v Česku.

Již od rána přicházejí lidé se svíčkami a květinami k památníku 17. listopadu na Národní třídu v Praze. K prvním patřili i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

„Je důležité o svobodu a demokracii pečovat, získávat pro ni podporu, což není vždycky jednoduché,“ řekl novinářům Sobotka. Mnoha lidem se podle něho nežije dobře, a proto jsou na demokracii naštvaní. Pokud si má demokracie a svoboda podporu udržet, je podle ministerského předsedy důležité, aby měl demokratický stát silný sociální rozměr.

Sobotka, kterého doprovodili taky ministři Jan Mládek a Lubomír Zaorálek a místopředseda ČSSD Martin Starec, soudí, že demokratický systém nenaplnil všechna očekávání listopadu 1989. „Přesto si myslím, že to bylo správné rozhodnutí,“ dodal.

Babiš označil svobodu a demokracii za největší hodnoty. „Nemyslím si, že by svoboda a demokracie byly ohroženy, jak se to dnes snaží někdo lidem namlouvat a vytvářet špatnou náladu,“ řekl novinářům. Zdůraznil, že lidé mohou volit Parlament i prezidenta

„Měli bychom bojovat hlavně za dobrou náladu, společnost by se měla spojovat,“ uvedl ministr. V současnosti není taková doba, aby se prezident a vláda musely měnit na náměstích, dodal Babiš. K památníku s ním přišli taky ministři Martin Stropnický, Karla Šlechtová a Robert Pelikán a pražská primátorka Adriana Krnáčová.

U památníku stál i muž s transparentem proti politikům. Stálo na něm, že je z politiků „zhnusen“ včetně prezidenta a „fracka tiskového mluvčího Ovčáčka“.

Připomínka nacistické okupace

Desítky lidí, političtí představitelé státu i několik pamětníků ve čtvrtek u pražské Hlávkovy koleje uctili památku padlých studentů z tragických událostí roku 1939. Připomínal se také listopad 1989, jehož události začaly právě připomínkou zatčení a zavraždění studentů na počátku nacistické okupace a vedly ke svržení komunistického režimu. Památku Jana Opletala a dalších popravených studentů připomněl v hlavním projevu předseda Senátu Milan Štech (ČSSD), podle něhož byli morálním symbolem pro okupovaný národ.

Ani jedno z výročí 1939 a 1989 nesmí podle Štěcha být předmětem politických bojů. Výročí nemají být stavěna proti sobě, veřejní činitelé by měli uctívat obě dvě, uvedl. Jako osudový den, který prochází českými dějinami, připomněl 17. listopad premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„I když jsme prošli těžkým obdobím transformace, které bohužel pro příliš mnoho lidí znamenalo velkou sociální nejistotu, i když nově vytvořený demokratický stát nedokázal naplnit všechny naděje občanů, které měli v listopadu 1989, posunuli jsme osud země správným směrem,“ řekl k vývoji země po listopadu 1989.

Oslava demokracie a hodnot

Studentská akce na Albertově má být oslavou demokracie a hodnot, na kterých stojí současná moderní společnost. Na pódiu by měli vystoupit rektoři Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity Tomáš Zima a Mikuláš Bek a také Petr Pithart, jenž byl vybrán pro svůj podíl na demokratické transformaci země.

Jako výzva k probuzení občanské společnosti by se měly ve výroční den sametové revoluce rozeznít tisíce budíků. Vyzývají k tomu pořadatelé oslav z řad občanské společnosti, podle nichž jsou hodnoty demokracie a svobody dnes zpochybňovány či obětovány. Budíky by měly zvonit v 19:30, tedy v době, kdy před 27 lety policejní kordon přehradil průvod studentů na Národní třídě a policisté následně studenty brutálně zbili.

Položit květiny k památníku 17. listopadu přišla již ráno řada politiků. Na...
K památníku 17. listopadu na Národní třídě začínají lidé pokládat květiny a...

Pražská policie kvůli shromážděním a demonstracím nasadí do akce stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. V ulicích budou pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy. Dopravní podnik počítá s jedinou uzavírkou na Národní třídě, kde se uskuteční akce Korzo Národní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!