Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemám podklady, nastavíme procesy. Takhle si zapamatujete Hanákovou

Česko

  18:20
PRAHA - Vždy se dají dělat věci lépe. Tak zní motto z osobních stránek ministryně kultury Aleny Hanákové. Motto, které v jedné větě shrnuje důvody, proč se s největší pravděpodobností bude muset poroučet ze svého resortu.

Ministryně kultury Alena Hanáková na tiskové konferenci vysvětluje odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého foto: ČTK

Jestli Hanáková k 1. červenci ministerstvo skutečně opustí, vydrží ve funkci rok a půl. Přitom už od začátku svého působení v resortu se potýkala se silnou kritikou. Její první vlna přišla, když byla Hanáková v úřadu ani ne dva měsíce. Tehdy šla do studia ČT mluvit o církevních restitucích, stěžejním zákonu svého ministerstva v tomto funkčním období. Působila ale zmateně, jako by vůbec nevěděla, o čem hovoří: „Nevzala jsem si s sebou podklady,“ přiznala poté, co nedokázala odpovídat na jednoduché otázky očividně zaskočeného moderátora.

Vyjádření Aleny Hanákové k vyrovnání státu a církví.

O Aleně Hanákové se po nejistém vystoupení začalo v kuloárech shovívavě mluvit jako o bývalé družinářce či vizovické učitelce.

Další její chyba přišla o sedm měsíců později. Ve chvíli, kdy podobně nemotorným způsobem vysvětlovala odvolání šéfa Národního divadla Ondřeje Černého. V pořadu Události, komentáře se zcela zamotala do své řeči a během vysílání z jejích úst znělo v desítkách slovo „procesy“.

„Ukázalo se, že jsou chybně nastavené některé procesy, které je třeba změnit,“ vymýšlela Hanáková, ale nedokázala uvádět žádná konkrétní pochybení. Ministryni po jejím vystoupení vyplísnil premiér Petr Nečas a ke kritikům se začali přidávat i její spolustraníci.

Ministryně kultury Alena Hanáková

Ministryně kultury Alena Hanáková diskutovala 12. září dopoledne v Praze se zástupci Národního divadla a Státní opery Praha.

Včera navíc v souvislosti s odvoláním Černého informovala ČTK, že finanční ředitelství prominulo Národnímu divadlu daň 21,9 milionu korun a s ní související penále 16,2 milionu, které mu dříve finanční úřad vyměřil za údajné porušení rozpočtové kázně. Právě domnělé porušení rozpočtových pravidel přitom uvedl loni v září náměstek ministryně Martin Sankot jako jeden z důvodů, proč byl Černý odvolán. Mám i své úspěchy Ministryně se ale pro LN hájí, že za rok a půl svého působení zvládla dotáhnout řadu věcí. Jen se o nich prý, na rozdíl od jejích mediálních přešlapů, nemluví.

„Ve zkratce je to zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, na který se čekalo 20 let. Dále pobídky pro filmaře a finalizujeme také zákon o památkové péči,“ uvedla mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. „Na živé umění jsme uvolnili stejné prostředky jako loni, i když rozpočet ministerstva je nižší,“ dodala.

K TÉMATU:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...