Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hanáková končí ve vládě. 'Necítím podporu Gazdíka a Schwarzenberga'

Česko

  16:15aktualizováno  17:24
PRAHA - Alena Hanáková na konci června skončí na ministerstvu kultury. Odstupuje, protože necítí politickou podporu Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka.

Ministryně kultury Alena Hanáková těsně po oznámení své rezignace. foto: ČTK

"Necícítím dostatečnou podporu Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka," uvedla v krátkém prohlášení ministryně kultury Alena Hanáková. Ruce pryč tak od ní daly dvě partaje (TOP 09 a STAN), které ji na úřad v prosinci 2011 vyslaly.

Hanáková je 13. ministrem, který končí v Nečasově vládě

Ministryně kultury Alena Hanáková bude třináctým ministrem, který opustí Nečasovu vládu. Zatím poslední změnou byl příchod Vlastimila Picka do čela ministerstva obrany, který nahradil Karolinu Peake, jež v čele resortu vydržela pouhých osm dní.

Z původní vládní sestavy jsou krom premiéra doposud členy kabinetu tři ministři TOP 09 Karel Schwarzenberg (zahraničí), Miroslav Kalousek(finance) a Leoš Heger (zdravotnictví) a ministr místního rozvoje Kamil Jankovský (LIDEM, původně VV).

Nejvíce ministrů se vystřídalo v čele resortu dopravy - čtyři.

Zdroj: ČTK

Hanáková si myslí, že rezort kultury předává v dobré kondici, neboť se jí podařilo dokončit většinu velkých úkolů, které měla v době nástupu před sebou. "Zanechávám svůj rezort svému nástupci v dobré kondici," uvedla Hanáková. Zmínila hlavně vyrovnání státu s církvemi - tzv. církevní restituce.

O konci Hanákové se spekulovalo již delší dobu. Definitivní rozhodnutí však padlo údajně po dnešní schůzce s Gazdíkem a Schwarzenbergem. "Přeji svému nástupci méně procesů a problémů, než jsem měla já," narazila na závěr na své vystoupení, v němž nedokázala vysvětlit odvolání šéfa Národního divadla Ondřeje Černého a dokola opakovala slovo "procesy".

Ještě před koncem Hanákové se již začala skloňovat jména možných nástupců. "Největším favoritem je profesor HAMU Jiří Hlaváč, bývalý rektor AMU Ivo Mathé, senátor Jiří Šesták (STAN) či poslanec Stanislav Polčák (TOP 09)," prozradil serveru Lidovky.cz zdroj z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů.

Profil Aleny Hanákové

 • Vystudovala střední pedagogickou školu (1977) a učitelství prvního stupně na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (1998)
 • V letech 2002 2006 byla místostarostkou a v letech 2006 až 2010 starostkou Vizovic; v letech 2008 2012 byla zastupitelkou Zlínského kraje; v květnu 2010 byla jako bezpartijní na kandidátce TOP 09 zvolena do Poslanecké sněmovny; zasedala mimo jiné ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a byla místopředsedkyní podvýboru pro kulturu; je vizovickou zastupitelkou; od 20. prosince 2011 je ministryní kultury.
 • Ve funkci ministryně kultury se veřejně uvedla nepříliš povedeným vystoupením v televizi. Rozhovor o návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi ukázal Hanákovou jako málo orientovanou v problematice.
 • Dokončení církevních restitucí přitom označila za svou prioritu již před oficiálním nástupem na ministerstvo. Majetkové vyrovnání již běží.
 • Pozornost vzbudily i personální změny, které Hanáková provedla ve vrcholných kulturních institucích. Vlna kritiky se zvedla loni v září po náhlém odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Letos srpnu se má funkce ujmout jeho nástupce Jan Burian, jmenovaný koncem ledna.
 • Ministryně po několikaměsíčním váhání odvolala v polovině letošního dubna také šéfa Národní galerie Vladimíra Rösela. Tomu předtím její poradní komise třikrát vrátila koncepci dalšího směřování galerie. Röselův nástupce zatím není znám.
 • Ministerstvo kultury pod vedením Hanákové čelilo i kritice kvůli údajné špatné situaci ve financování umění, zejména v grantovém systému. V únoru nakonec ministerstvo slíbilo na dotace živému umění přidat 40 milionů korun.

Ministryně kultury Alena Hanáková

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!